Hasta dostu basınç uyumu (deniz seviyesinde uçuş)

Okuma süresi: 1 dakika

Bazı klinik tablolarda hava basıncındaki değişiklik mutlaka önlenmelidir. Bu gibi durumlarda bile hızlı ve güvenli hava ambulans hizmeti gerçekleştiriyoruz: Ambulans uçaklarda deniz seviyesinde uçuş – diğer adıyla ortalama deniz seviyesi uçuşu - seçeneği mevcuttur. Hava basıncını yer seviyesi ile eşleştirmek için, bu tür uçaklarda basınç odası mevcuttur. Böylelikle hastanın güvenliği her şart altında sağlanmaktadır.

Kabin basıncındaki bu artış iki önlem ile gerçekleşir: Bir yandan, ambulans uçağı diğer uçuşlara göre daha alçak uçar. Diğer yandan ise kabin basıncı teknik önlemler alınarak yükseltilir.

Deniz seviyesinde uçuş

Hangi durumlarda deniz seviyesinde uçuş gerekebilir?

Yolcu uçaklarındaki hava basıncı dış hava basıncına uyarlanmasına rağmen, kabinin içindeki basınç 2.500 metre yükseklikteki dış hava basıncı ile eşittir. Yer seviyesi basıncı ile hava basıncı arasındaki belirgin fark ise bedendeki hava boşluklarının genişlemesine ve oksijen kullanımının artmasına sebep olur.

Bazı  klinik tablolarda birçok sorun ile karşı karşıya kalabilmekteyiz ve deniz seviyesinde uçuş gerekli olabilir. Örneğin:

  • Akciğer ve göğüs duvarı arasında hava birikmesi (pnömotoraks)
  • Göz veya kafatasındaki hava birikintileri
  • Bağırsak tıkanıklığı
  • Yeni ameliyat yaraları
  • Anemi

Sağlık ekibimiz tıbbi raporları göz önünde tutarak, hastanın durumunda deniz seviyesi uçuşunun gerekli olup olmadığına karar verir. Bu kararı sağlık ekibimiz çok kısa vadede de verebilmektedir, hastanın teslim alma esnasında ve hatta uçuş esnasında dahi bu karar alınabilir.

Hava Ambulans Merkezi ile deniz seviyesinde uçuş

Uzman doktorlarımız deniz seviyesinde uçuş konusunda uzun yıllara dayanan tecrübeye sahiptir. Ambulans uçaklarımızın modern yoğun bakım cihazları sayesinde hastayı hızlı, güvenli ve konforlu şekilde deniz seviyesinde transfer ediyoruz. Deniz seviyesinde uçuş, özellikle orta ve uzun mesafelerde hemen hemen tüm hasta transferlerinde ambulans aracına tercih edilmelidir. Her hava ambulans hizmetinde olduğu gibi "yataktan yatağa" hizmetimizden yararlanabilirsiniz: Talebiniz üzerine hava alanına ve varış hastanesine transferinizi organize ediyoruz.

Sorunuz mu var?

Hava ambulans hizmetinin organizasyonu ve süreci hakkında daha fazla bilgi SSS bölümümüzde sizin için derledik.

Bizimle iletişime geçin

Günün her saatinde hizmetinizdeyiz ve ücretsiz danışmanlık hizmeti sağlıyoruz. Talebiniz üzere hava ambulans hizmeti için size bağlayıcı olmayan bir teklif oluşturuyoruz.

Bizimle iletişime geçin