Hava ambulans ücretleri: Hasta transferinin maliyeti nedir?

Okuma süresi: 2 dakika

Tıbbi açıdan gerekli hasta nakil hizmeti genel olarak ambulans uçağı ile gerçekleştirilir. Hasta, tıbbi denetim altında, sağlık durumuna göre ya oturarak ya da yatarak varış noktasına transfer edilir. Ambulans uçaklarımız tüm dünyaya ulaşır ve kısa mesafelerde olduğu gibi uzun menzilli güzergahlarda da kullanılabilir. Kritik zamanlı durumlarda ise kısa mesafelerde doğrudan hastanenin önünde iniş yapabilen, hastayı alıp doğrudan varış hastanesine transfer edebilen ambulans helikopterler kullanılır. Elbette bu gibi olaylarda hastalarımızın merak ettiği en önemli konulardan bir tanesi hava ambulans hizmetinin maliyetinin ne olduğudur.

Not defteri

Hava ambulans hizmetinden yararlanmak ne kadara mal olur?

Bu sorunun maalesef net bir cevabı yok, çünkü masraflar çoğunlukla birçok faktöre bağlıdır. Bu nedenle, hava ambulans hizmeti için fiyatların nasıl oluştuğu konusunda size kısaca fikir vermek istiyoruz:

Uçuş mesafesi

Hava ambulans hizmetinin maliyeti en çok kalkış ve varış noktası arasındaki mesafeye bağlıdır. Ancak tüm dünyada farklı lokasyonlarda uçaklarımızın müsaitlik durumuna bakarak, ücret uçuş rotasına paralel olarak artış göstermez, tarafımızdan bireysel olarak hesaplanır. 

Hastanın durumu

Hastanın sağlık durumuna göre uzman sağlık ekibi ve gerekli tıbbi donanım seçilir. Tanıya göre uçuşun deniz seviyesinde (yerdeki basınca eşit bir kabin basıncıyla) gerçekleştirilmesi gerekebilir, bu da uçuş süresini ve dolayısıyla hasta transfer maliyetini arttırır.  

Aciliyet

Ambulans uçakları çoğunlukla sürekli kullanımda olduğu için, talep geldiğinde, uçağın hazırda bulunup bulunmadığını dikkate almak durumundayız. Dolayısıyla uçaklarımız bazı durumlarda ana merkezimizden değil fakat dünyanın farklı yerlerinden gelebilmektedir ve geliş mesafeleri bunun doğrultusunda hesaplanmaktadır. Uçağın çok yakın bir konumda olmasının hava ambulans maliyetlerine olumlu etkisi olabilir. Lojistik olarak, daha uzun süreli bir hava ambulans hizmeti planlamak daha kolay ve hesaplıdır. Ancak, kısa vadeli görevler de her zaman mümkündür.

Refakatçiler

Hava ambulans transferi esnasında hastanın yakınları hastaya elbette eşlik edebilmektedir ve kolay ayarlanabilmektedir. Toplam fiyat refakatçi sayısına da bağlıdır. Çoğu durumda ücretsiz olarak bir refakatçi eşlik edebilir, ancak uçuşta daha fazla kişinin eşlik etmesi de mümkündür. Bize talebinizi bildirdiğinizde sizin için daha büyük bir ambulans uçağı ayarlayabiliriz. 

Kara transferi

Çoğu zaman ambulans uçağı ile yapılan uçuşlarda ambulans aracı ile kara transferi organize etmek gerekebilir, örneğin hastaneden havaalanına yapılan transferler. Helikopter uçuşlarında bu yoktur. Lütfen ambulans masraflarının yurt dışında farklı olabileceğini dikkate alın. Eğer şehir merkezlerinden çok uzak bir yerde bulunuyorsanız, kara ambulans transferi de ona göre uzayacaktır ve dolayısıyla toplam fiyatı etkileyebilecek uzak sefer mesafeleri oluşabilmektedir.

Hava ambulans hizmeti ücretleri için nereden teklif alabilirim?

Eğer hava ambulans hizmeti talep ediyorsanız bizi doğrudan arayabilirsiniz. Sizin için memnuniyetle zaman ayıracağız ve sizi olası seçenekler konusunda bilgilendireceğiz. Günün 24 saati sizin için görev başındayız ve acil durumlarda size hemen ücretsiz bir teklif hazırlayabiliriz. Türkiye ve Almanya için günün her saatinde ulaşılabilir olan yerel telefon numaraları mevcuttur. Dilerseniz iletişim formumuzu da kullanabilirsiniz. Danışmanlarımız size tıbbi nakil hizmetlerimiz hakkında ücretsiz ve bağlayıcı olmayan danışmanlık hizmeti sunuyor.

Sigortam hava ambulans hizmet masraflarını karşılıyor mu?

Bu sorunun cevabı her durum için farklıdır. Bazen hava ambulans hizmeti masraflarının tamamı, bazen ise sadece bir kısmı karşılanır. Dilerseniz telefonda sizinle sigorta şirketine nasıl başvuruda bulunmanız gerektiği ve sigortanın masrafları karşılama olanakları hakkında yardımcı olabiliriz.

Ancak sigorta şirketi masrafları karşılamayı reddetse bile, sizi elbette sigorta kapsamı dışında da transfer ediyoruz. Herhangi bir sigorta ibraz etmenize veya herhangi bir üyeliğe ihtiyacınız yok. Hava ambulans hizmetini sigortanız karşılamasa da hastanın transfer için elverişli olup olmadığı şüpheliyse veya kendi isteğinizle transfer edilmek istiyorsanız bizi arayın. Biz tüm bunları gerçekleştiriyoruz.

Sorunuz var mı?

Tıbbi nakil organizasyonu hakkında daha fazla bilgi ister misiniz?  SSS bölümünde sizin için birçok yararlı bilgi derledik.

Bizimle iletişime geçin

Sorularınız varsa veya tıbbi nakil hizmeti için bağlayıcı olmayan bir teklif almak isterseniz bizi günün her saatinde arayabilirsiniz.

Bizimle iletişime geçin