Romanya‘dan Almanya‘ya ECMO Uçuşu

Okuma süresi: 1 dakika

Geçtiğimiz hafta bir alman hastanesi için görev başındaydık: Bükreş’ te bulunan bir hastanın Almanya’ya getirilmesi gerekiyordu.  Burada en önemli şey hastanın akut solunum yetmezliği yaşaması sebebiyle Ekstrakorporal Membran Oksijenizasyonu (ECMO) cihazına ihtiyaç duymasıydı. Bu gibi durumlarda ECMO cihazı, kısmen veya tamamen hasar görmüş ciğerin dinlenebilmesi için o organın görevini üstlenir.

ECMO-Gerät

ECMO cihazları oldukça nadir bulunan makinelerdir. Bükreş’te bu cihazın bulunmamasından dolayı alman kliniği uçuş için kendi makinesini kullanmak zorunda kalmıştır. Zamana karşı yarışıldığı için hasta transferinin aynı gün içerisinde gerçekleşmesi gerekmekteydi.

Hızlı tepki verme süresi

Bu deneyimli uçuş planlayıcılarımız için sorun değil:  Bir kaç saat içerisinde en yakın havalimanında Cessna Citation 680 Sovereign model ambulans uçağımız hazır hale getirildi. İş verenimiz hem ECMO  cihazını hem de hasta ile ilgilenmeleri  için bir doktor ekibi gönderdi. Ayrıca ekibe, uzman doktorlara her durumda yardımcı olabilecek bir sağlık görevlisi de dahil edilmiştir. Aynı günün akşamında Sovereign model uçağımız Bükreş’e doğru kalkış yaptı.

Ambulans jeti Băneasa Uluslararası Havalimanına inişini gerçekleştirdi. Bükreş’in önemli havalimanlarından biri olan Henri Coandă Uluslararası Havalimanı ile kıyasla Băneasa daha küçük, fakat Bükreş şehir merkezine daha yakın bir konumdaydı.  Bu durum zamana karşı yarıştığımız için bize oldukça büyük bir avantaj sağlayacaktır.

Almanya‘ya Hasta Nakli

Sağlık ekibi hastaya ECMO cihazını bağlamak için hastaneye gitti. Ardından hasta ve doktorlar ambulans ile havalimanına gittiler. Sovereign uçağı kalkışa hazır beklemekteyken doktorların ve hastanın güvenli bir şekilde uçağa binmesiyle beraber Almanya dönüşü için kalkış yaptı.

Ertesi gün, sabahın erken saatlerinde ambulans uçağımız iniş yaptı. Hasta havalimanından doğruca hedef kliniğe teslim edildi. Böylece ambulans uçuşumuz müşterilerimiz  için hızlı ve memnun edici bir şekilde sonuçlandırıldı.

Sorunuz var mı?

Tıbbi nakil organizasyonu hakkında daha fazla bilgi ister misiniz?  SSS bölümünde sizin için birçok yararlı bilgi derledik.

Bizimle iletişime geçin

Sorularınız varsa veya tıbbi nakil hizmeti için bağlayıcı olmayan bir teklif almak isterseniz bizi günün her saatinde arayabilirsiniz.

Bizimle iletişime geçin