-30 derecede Hava Ambulans Uçuşu

Geçtiğimiz hafta hastalarımıza kar kış demeden her koşulda hizmet sağladığımızı bir kez daha kanıtlamış olduk: Moğolistan’ın başkenti Ulan Batur‘daki bir hastanede sağlık durumu kötü olan Moğol  bir diplomat yatmaktaydı.  Hastane tıbbi bakım yönünden yetersiz görüldüğü için kendisinin hava ambulans uçağı ile Güney Kore’nin Seul şehrine nakledilmesi gerekiyordu.

Cessna Citation 560 XLS

Dondurucu soğuklarda soğukkanlılığımızı koruyoruz 

Bu tip bir hasta nakli bizim için genelde alışagelmiş bir rutindir. Fakat Moğolistan’daki zorlu kış şartları bazı özel tedbirler gerektirmektedir. Uçuş günü hava sıcaklığının – 30 ° olacağı beklenmekteydi.  Böyle bir soğuk hastanın sağlığı üzerinde olumsuz bir etki yaratabilir.

Bu yüzden hasta nakli bu sefer pist alanında gerçekleşmedi. Bunun yerine Cessna Citation 560 XLS ambulans uçağımız naklin daha iyi koşullarda gerçekleşebileceği kapalı garaj içerisinde park pozisyonunda bekler. Hastayı öncesinde hastaneden teslim alan ambulans alana gelir ve uçuş doktoru hastayı kendi gözetimi altına alır.

Aynı şekilde uçağın da dondurucu soğuğun etkilerinden korunması gerekiyordu. Bu yüzden havalimanı personeli tarafından uçağın yüzeyinde oluşan buzlar titizlikle arındırılır. İşlem sırasında uçağın yüzeyine kimyasal maddeler püskürtülerek buz ve kar temizlenir. Eğer uçağın yüzeyinde buzlanma meydana gelirse, güvenli bir uçuş söz konusu olamaz.

Güney Kore’ye Güvenli Uçuş

Hemen sonrasında ambulans jetimiz harekete geçti.  Uçuş süresi boyunca hastanın sağlık durumu her an sağlık ekibi tarafından gözetim altında tutuldu. Hastanın iki yakını uçuşa eşlik edebilir ve manevi destek sağlayabilir. Yaklaşık üç saatlik bir uçuşun ardından uçağımız güvenli bir şekilde Seul Incheon Uluslararası Havalimanına iniş yaptı. Orada hastayı daha iyi hava koşullarında güvenli bir şekilde kabul edildiği hastaneye götürülmesi üzere kendisini bekleyen ambulansa teslim ettik.

Seul ’de hastanın uzman doktorlar tarafından tedavisi sürdürülürken, ailesi başarılı bir şekilde gerçekleşen hasta nakli için bize zaman ayırarak en içten teşekkürlerini sundular.   Bizlerde tüm yakınlarına iyi dileklerimizi sunuyoruz.

Bizimle iletişime geçin

Sorularınız varsa veya tıbbi nakil hizmeti için bağlayıcı olmayan bir teklif almak isterseniz bizi günün her saatinde arayabilirsiniz.

Bizimle iletişime geçin