Yurtdışına Hasta Nakil Maliyeti Ne Kadar?

Ne zaman başımıza bir hastalık geleceğini ya da hava yoluyla tıbbi nakil hizmeti almamızı gerektirecek bir durumla karşılaşacağımızı bilemeyiz. Aynı zamanda sağlık söz konusu olduğunda kendimiz ve yakınlarımız için yapılacak herhangi bir masraf da maddi önemini yitirir. Hastalık halinde artık her şey sevdiklerimizin hızlı, güvenli ve konforlu bir şekilde en uygun tedaviye ulaşması amacıyla yapılır. Bu yazı hastalarımızın sağlıklı ve huzurlu bir şekilde ulusal ya da uluslararası nakil hizmetlerinden faydalanması için ödenmesi gereken ücret belirlenirken etkili olan faktörleri anlamanızı yardımcı olacaktır.

 

Hava Yolu ile Hasta Nakil Maliyetini Belirleyen Faktörler Nelerdir?

Günümüzde, tedaviye ulaşım amacıyla hastalar çok daha yaygın bir şekilde hava transferi seçeneğini kullanmaktadır. Bu nakil şeklinin maliyet hesabı yapılırken karşımıza bunlarla sınırlı olmamakla beraber beş önemli faktör çıkmaktadır:

  • Kullanılan uçak modeli
  • Kat edilecek mesafenin uzunluğu
  • Hastanın sağlık durumu
  • Refakatçi sayısı
  • Uçuşun aciliyeti

Kullanılan Uçak Modeli

Ulusal ve uluslararası hasta transferi yapılırken hastanın sağlık durumuna bağlı olmak üzere birkaç uçuş seçeneği bulunmaktadır. Bu opsiyonlardan ilki, sağlık görevlileri eşliğinde tarifeli bir uçağın business class bölümünde seyahat edilmesidir. Bu uçuş şekli maliyet açısından en hesaplısı olsa da her hasta için uygun değildir. Bu uçuşlar sırasında eğer gerekiyorsa yolcu koltukları yerine bir sedye yerleştirilerek hastanın konforu arttırılır.

İkinci seçenek ise hastanın ambulans uçağı ile nakil edilmesidir. Bu uçaklar tek seferde uzun mesafeler kat edebilir, küçük havalimanlarına iniş yapma yetenekleri sayesinde hastanın her lokasyona hızlı ve güvenilir bir biçimde ulaşmasını sağlayabilirler. Aynı zamanda uçaklarda bulunan tıbbi donanım ve uzman sağlık personelleri sayesinde hasta yol boyunca gözetim altında tutularak sağlık durumunun stabil kalması sağlanır. Bu yöntem tarifeli uçağa nazaran daha masraflı olsa da yoğun bakım hastaları başta olmak üzere birçok kişi nakil sırasında ambulans uçağına ihtiyaç duyar.

Bir diğer nakil yöntemi ise ambulans helikopterdir. Ambulans helikopter, yolculuk sırasında hastaya eşlik eden özel eğitimli doktorlar ve acil durumlarda müdahale imkânı sunan tıbbi cihazlar sayesinde yoğun bakım hastaları dahil olmak üzere, tüm hastaların uygun mesafelerde tıbbi olarak nakil edilmesini sağlar. Ambulans helikopterler özellikle kısa ve orta mesafelerde zaman kazandırarak hastanızın hızlı ve güvenli bir şekilde tedaviye ulaşmasını mümkün kılmaktadır. Ancak maliyetler söz konusu olduğunda ambulans helikopter ile hasta nakil maliyeti çoğu durumda ambulans uçağından daha yüksek olabilmektedir.

Kat Edilecek Mesafenin Uzunluğu

Genellikle, uçuş maliyetlerini belirleyen temel faktör gidilecek olan mesafedir. Mesafe uzadığında sağlık personeli, uçuş ekipleri ve yakıt gibi giderler için çok daha fazla ücret ödenmesi gerektiğinden, örneğin İstanbul’dan New York’a yapılacak bir uçuş, Berlin’den İstanbul’a yapılması gereken bir uçuştan daha pahalı olabilir. Fakat mesafe masrafları belirleyen tek unsur değildir.

Hastanın Sağlık Durumu

Nakil edilecek olan hastanın sağlık durumu birçok açıdan önemlidir. Eğer hasta yoğun bakıma ihtiyaç duyuyorsa ona uygun olarak ambulans uçağı tercih edilebilir. Ya da hasta ani basınç değişimlerine duyarlı bir rahatsızlığa sahipse yine kabin basıncının ayarlanabildiği ve tarifeli uçaklara göre daha alçaktan uçak ambulans jetleri tercih edilir. Hastanın sağlık durumu, uçuş sırasında hangi tıbbi donanım ve cihazların bulundurulması gerektiğini de doğrudan etkiler ve bu masrafların artmasına ya da azalmasına neden olabilir.

Refakatçi Sayısı

Uçuş sırasında hastaya eşlik eden hasta yakınlarının sayısı da maliyeti etkileyen bir başka unsurdur. Çoğu kez ambulans uçağında bir refakatçi için yer olsa bu sayı arttığında daha büyük bir jet tercih edilebilir ve bu ödenecek olan ücretin artmasına yol açabilir. Tarifeli bir uçak ile yapılan hasta nakli sırasında da hastanın yanında bulunan yakınları için bilet almak gerektiğinden masraf yükselebilir.

Uçuşun Aciliyeti

Eğer hastanın transferi için yapılması gereken seyahatin çok kısa bir süre içinde gerçekleştirilmesi gerekirse, hızla en uygun uçağı sağlamak maliyetin artmasına neden olabilir. Acil olarak müsait olan ilk uçak hazırlanır ve masrafların düşmesini sağlayabilecek bir planlama yapmak zaman yetersiz olduğundan dolayı bu gibi durumlarda mümkün olmayabilir. 

Sigorta Şirketleri Hasta Nakil Ücretini Karşılıyor Mu?

Sigorta şirketleri, hastaların sağlık hizmetine ulaşmasını sağlayan tıbbi nakil süreçlerinde her zaman yanınızda olmayabilir. Yurtdışına giderken yapılan ve tıbbi nakil hizmetini de kapsayan sağlık sigortaları bile çoğu zaman nakil talebine olumsuz yanıt verebilmektedir. Sigorta poliçelerinde kullanılan muğlak ifadeler ne yazık ki sizin aleyhinize işleyebilir. Sigorta yaptırmamış olmak ise hava yolu ile hasta nakli önünde bir engel değildir. Hava Ambulans Merkezi olarak sigortanız olmasa bile sevdiklerinizin tıbbi nakil işlemlerini kısa sürede ve bürokrasiye takılmadan planlamamız için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bizimle iletişime geçin