Yurt dışından tıbbi nakil hizmeti ne zaman tıbbi açıdan gerekli sayılır?

Okuma süresi: 2 dakika

Yurt dışından tıbbi nakil hizmeti seyahate gittiği ülkede hastalanan veya yaralanan kişilerin tıbbi donanıma sahip ambulans, ambulans uçak, yolcu uçağı veya ambulans helikopter ile geri getirilmesi anlamına gelir. Her hastalık veya yaralanma, hastanın ülkesine naklini gerektirmez, çoğu zaman yerinde de tedavi edilebilir. Ancak bu, her acil durum veya ciddi hastalık için geçerli değildir.

Doktor, hasta ve yakınları

Hastanın yurt dışından tıbbi naklinin mantıklı veya gerekli olduğu tıbbi açıdan verilecek bir karar olup  tıbbi nakil masraflarının hangi şartlarda ve hangi kapsamda karşılanacağını da belirler. Genel sağlık sigortasının genel olarak yurt dışından tıbbi nakil hizmetlerinin masraflarını karşıladığını düşünenler, sonunda masrafları kendileri karşılamak durumunda kalabilir.

Mantıklı veya gerekli - kararı sigorta şirketi verir

Birçok sigorta şirketi ve kurtarma organizasyonları bu durumlar için ek bir sigorta sunar. Genel olarak ek bir sigorta yaptırmak yurt dışından tıbbi nakil hizmeti için mantıklıdır, çünkü ihtiyaç durumunda büyük maddi bir yük ile karşı karşıya kalma riskini en aza indirger. Ancak her halükarda hangi hizmetlerin kapsam dahilinde olduğu ve sigortanın hangi şartlarda geçerli olduğu netleştirilmelidir, zira şirketten şirkete hizmet kapsamı farklılık gösterir.

Her durumda Genel Çalışma Koşullarını ve küçük basılmış yazıları incelemekte fayda vardır. Çünkü burada hangi durumlarda ve hangi koşullar altında yurt dışından tıbbi nakil hizmetinin yararlı veya hatta gerekli olduğunu belirten hükümler yazılıdır. Sigorta şirketine ve sözleşmeye bağlı olarak şartlar farklılık gösterir, yazılı ifadelere dikkat etmek önemlidir. Örneğin, önemli bir sözleşme hükmü, tıbbi olarak gerekçelendirilmiş durumlarda, tıbbi naklinin mantıklı olarak değerlendirildiği ve dolayısıyla sigorta teminatının geçerli olduğu şeklindedir. Ancak sadece yurt dışından tıbbi açıdan gerekli tıbbi nakil hizmetlerin gerçekleştirildiği ifadesi bundan farklıdır. Çünkü tıbbi standart, uzman personelin eğitimi ve hastalara sunulan bakımın kalitesi çoğu ülkede, yerinde uygun tedavileri yapmak için yeterlidir ve bu nedenle tıbbi nakil hizmeti zorunlu değildir. Belirli koşullar altında yine de yurt dışından tıbbi nakil hizmeti makul görülebilir örneğin: Hastanın ülkesinde daha nitelikli tıbbi bir tedavi mümkün ise, iletişim sorunları ortadan kalkar veya sosyal ilişkiler ve ortak ana dil nedeniyle iyileşmenin daha olumlu ve hızlı seyretme olasılığı mevcut ise. İhtiyaç halinde, sigorta şirketi tarafından mutlaka gerekli olarak değerlendirilmese de, hasta kendi kararıyla tıbbi nakil hizmetinden yararlanabilmelidir. Böyle bir durum sigorta hizmeti kapsamına girmez, özel hizmet sayılır.

Sigorta, masrafları karşılamıyor mu?

Sigorta şirketiniz yurt dışından tıbbi nakil hizmetini mantıklı veya gerekli olarak değerlendirmezse veya masrafların karşılanması uzun bir zaman dilimine yayılıyorsa, hızlı bir alternatifin araştırılması en mantıklı seçenektir. Hava Ambulans Merkezi size her an ambulans jetyolcu uçağıhelikopter veya ambulans ile, ihtiyaç halinde kısa sürede, hatta aynı gün içinde tıbbi nakil hizmeti sunar. Mantıklı ve gerekli gibi kavramlarla vakit harcamak yerine sizin için gerekli olanı yapıyoruz. Bizimle iletişime geçin, sizin için her an göreve hazırız - günün her saatinde.

Sorunuz var mı?

Tıbbi nakil organizasyonu hakkında daha fazla bilgi ister misiniz?  SSS bölümünde sizin için birçok yararlı bilgi derledik.

Bizimle iletişime geçin

Sorularınız varsa veya tıbbi nakil hizmeti için bağlayıcı olmayan bir teklif almak isterseniz bizi günün her saatinde arayabilirsiniz.

Bizimle iletişime geçin