Yurt dışında kalp krizi geçirmek: Türkiye'ye hızlı tıbbi nakil

Okuma süresi: 2 dakika

Tatilde asıl amacımız dinlenmek ve yeni deneyimler ve izlenimler edinmektir. Ancak çoğu zaman tatilde kalbimize günlük hayata olduğundan daha çok yükleniyoruz. Kardiyologlar kalp krizi riskinin tatilde artığı konusunda uyarıyor. Aşağıda sebeplerini ve yurt dışında kalp krizi sonrasında neden Türkiye’ye hızlı bir tıbbi naklin tavsiye edildiğini açıklıyoruz.

Yatakta yatan hasta ve yakını

Tatilde kalp krizi riskinin artması için 3 neden

Tatilinizi nasıl geçirmeyi planladığınıza bağlı olarak kalp krizi riskinin artması için birçok sebep olabilir.

1. Sıcaklık farkları

Birçok tatilci bilinçli olarak özellikle güneşli bölgelerde tatil yapmayı tercih ediyor. Örneğin Mikonos, Dominik Cumhuriyeti veya Katar:  Yüksek yaz sıcaklıkları, sonsuz kumsalları ve berrak, serin deniz insanları cezbediyor. Fakat kendi ülkelerine göre büyük sıcaklık farkları, öğleden sonra sıcağı ve klimalı otel odaları arasındaki sıcaklık farkı, denize veya otel havuzuna dalış yaparak vücut sıcaklığının aniden soğuması kan dolaşımını oldukça zorluyor. Zaten zayıf bir kalp bu tür zorlukları her zaman kaldıramayabilir.

2. Boş zaman aktiviteleri

Birçok insan tatilde genelde birçok aktiviteye hücum eder. Hiçbir tarihi eseri kaçırmamak için uzun ve koşuşturmalı geziler, uzun yürüyüşler ve tırmanma turları veya kapsamlı bir eğlence programı: Ve tatildeki fiziksel stres günlük yaşamdakinden daha fazla olduğundan dinlenmek ve sıvı almak aklımıza bile gelmez. Tüm bu yüklenmeler ve üstüne üstlük yüksek sıcaklıklar kalbin sınırlarını zorlar hatta bazen kalbi kaldırabileceğinden daha fazla yorar.

3. Boş zaman hastalığı

Hiçbir şey yapmadan hastalanmak mı? Böyle bir şey de var. İş hayatında her zaman çok yoğun olan biri vücuduna aşırı yüklenir. Bağışıklık sistemi ve dolaşım sistemi de stres dönemlerinde hastalıkları önlemek için elinden gelenin en iyisini yapar. Ancak stres azaldığında kişi savunmasız kalır. Buna göre kişi, tatil başlandıcında çoğu zaman soğuk algınlığı veya gribe yakalanır. Ancak kalp krizi gibi daha ciddi rahatsızlıklar da baş gösterebilir.

Tatilde kalp krizi: Ne yapmalı?

Tatilde kalp krizi sadece yaşlı insanların değil, herkesin başına gelebilir. Buna göre ciddi bir durumda ne yapılacağını bilmek önemlidir.

Yurt dışında yerli doktorlarla anlaşmak dil engeli nedeniyle sadece sınırlı olarak mümkündür. Bir tatilci tatilde kalp krizi geçirirse, önceden var olan rahatsızlıklarını tarif edemez veya düzenli olarak kullandığı ilaçlarını söyleyemez. Bu da uygun bir tedaviyi zorlaştırır. Ayrıca yurt dışındaki birçok hastanede - özellikle de Avrupa dışında - tıbbi standartlar Türkiye’deki kadar yüksek değildir. Tatilde kalp krizi geçirdikten sonra iyi bir kardiyolojik tedavi bu nedenle çoğunlukla sadece bir Türk hastanesinde mümkündür. Buna göre, birçok durumda hastanın yurt dışından hızlı bir şekilde tıbbi nakli mantıklıdır.

Kalp krizi sonrası helikopter ile tıbbi nakil hizmeti

Kalp krizi hızlı tıbbi müdahale gerektiren hayatı tehdit eden bir hastalıktır. Bu nedenle yurt dışında kalp krizi geçiren hastalarımız için ambulans helikopter gönderiyoruz. Helikopter çoğu zaman hastanenin yakınına veya doğrudan hastane binasına iniş yapabilir. Böylece kara transferi ile vakit kaybı önlenir. Ancak helikopter ile sadece kısa menzilli uçuşlar gerçekleştirilebilir.

Kalp krizi sonrası ambulans uçak ile hasta tıbbi nakil hizmeti

Daha uzun mesafelerde genelde ambulans uçak kullanılır. Ambulans uçak ile dünya çapında tıbbi nakil hizmeti gerçekleştiriyoruz ve kalp krizi geçiren bir hastayı en kısa sürede uzman bir kliniğe nakledebiliyoruz. Ambulans uçak, kalp krizi geçiren bir hastayı taşımak için gerekli donanıma sahiptir ve hastaya uçakta özel uzman sağlık personeli eşlik eder.

Tıbbi nakil masrafları sigorta tarafından karşılanır mı?

Kalp krizi geçiren bir hasta için mutlaka tıbbi nakil hizmeti gerekli olduğundan, yurt dışı sağlık sigortasının masrafları karşılaması konusunda şansınız yüksektir. Ancak sigorta şirketi masrafları karşılamayı reddetse dahi, sizi sigortasız da naklediyoruz. Sizin için yazılı bir teklif hazırlıyoruz ve tıbbi nakil hizmetinizi gerekirse aynı gün içinde organize ediyoruz.

Sorunuz var mı?

Tıbbi nakil organizasyonu hakkında daha fazla bilgi ister misiniz?  SSS bölümünde sizin için birçok yararlı bilgi derledik.

Bizimle iletişime geçin

Sorularınız varsa veya tıbbi nakil hizmeti için bağlayıcı olmayan bir teklif almak isterseniz bizi günün her saatinde arayabilirsiniz.

Bizimle iletişime geçin