Travmatik Beyin Hasarı Yaşayan Hastanın Ambulans Uçağı ile Nakli

Travmatik beyin hasarı, herkesin her an başına gelebilecek bir hastalık türüdür. Örneğin, yurt içi veya yurt dışında turistik bir seyahatteyken, Türkiye’de ve dünyanın farklı ülkelerinde çalışırken, hatta yolda yürürken dahi kafanıza alacağınız bir darbe hayatınızın geri kalanını ve yaşam kalitenizi olumsuz yönde etkileyebilir. Beyin hasarı yaşayan hastanın hem cerrahi aşamalarda hem de rehabilitasyon sürecinde bir yerden bir yere nakli gerekebilir. Ambulans uçağı sunduğu sağlık ve hasta nakil hizmetiyle bu aşamada devreye girerek travmatik beyin hasarı yaşayan hasta için konforlu bir ulaşım imkânı sağlar.

 Travmatik beyin hasarı

Travmatik Beyin Hasarı (TBH) nedir?

Travmatik beyin hasarı, bir cismin kafatasını delmek suretiyle beyin dokusunun doğal yapısının bozulması ya da kafanın aniden ve sert bir biçimde bir yüzeye çarpması sonucu oluşan beyin yaralanmalarına verilen genel bir isimdir. Trafik kazaları, iş yerinde yaşanabilecek olumsuzluklar, yüksekten düşme, darp ya da ateşli silahların yol açtığı tahribat beyin hasarına neden olabilir. Bu tür bir travma yaşayan hasta hem gerekli cerrahi müdahaleler hem de rehabilitasyon için ülke değiştirmek ya da uzun yolculuklar yapmak zorunda kalabilir.

Travmatik Beyin Hasarı yaşayan hastalar neden ambulans uçağına ihtiyaç duyar?

Bombardier Challenger 650

Beyin travması yaşayan hastalar, rehabilitasyona odaklanan özel ve kapsamlı bir bakıma ihtiyaç duyar. Hastanın iyileşme amacıyla en iyi tedaviyi görebilmesi için beyin hasarı ve rehabilitasyon konusunda uzmanlaşmış bir sağlık kuruluşuna nakledilmesi gerekir. Bu sağlık kuruluşları ise ülkenin ve dünyanın farklı yerlerinde bulunmaktadır ve bu denli ağır bir rahatsızlık yaşayan hasta uzun yolculuklar yapmakta zorlanabilir. Bu durumlarda hava ambulansı ile nakil hasta ve ailesi için uygun bir seçenektir. Hava ambulansı, kafa travması yaşayan hastaları güvenli bir şekilde, ihtiyaç duydukları bakımı aldıkları uzak yerlere konforlu ve sağlıklı olarak nakletmek için hazır bulunan özel eğitimli sağlık ekipleri ile kontrollü bir ortam sağlar.

Beyin hasarı olan hastalar için yolcu uçağı ile seyahat uygun mudur?

Travmatik beyin hasarı hastalarının uyaranlara verdikleri tepkiler tahmin edilemez olabilir. Kafa travması yaşamış olan hastalar sese, basınçtaki değişikliklere ve titreşime karşı oldukça hassas olabilirler. Ambulans uçağında bulunan özel eğitimli sağlık personeli ve tıbbi donanım hastanın yataktan yatağa güvenli bir şekilde nakil edilmesini sağlamak için çok önemlidir. Beyin hasarı yaşayan kişiler seyahat etmiyorken dahi kendilerini stres altında hissedebilir. Dolayısıyla hastayı daha da fazla strese sokacak şekilde standart yolcu uçağı ile bir yerden bir yere transfer etmek komplikasyon risklerini de arttıran bir durum yaratabilir. Ancak ambulans uçağı ile nakil sırasında eğitimli bir sağlık ekibi hastaya eşlik eder ve diğer stres faktörlerinin sınırlandırılması sayesinde seyahat konforu da artar. Uzman sağlık görevlileri, hasta bulunduğu ortama olumsuz tepki verse dahi en hızlı ve etkin şekilde müdahale ederek, her türlü riski minimuma indirmek için çaba sarf eder.

Deniz seviyesinde uçuşun önemi

Ambulans uçağı ile beyin hasarı yaşayan hasta transferi sırasında -standart yolcu uçaklarının aksine- kabin basıncının hastanın sağlık durumuna göre ayarlanabilir olması hayati bir önem taşımaktadır. Çünkü bu türden yaralanmalarda, kafatası içinde hava cepleri oluşması veya deniz seviyesinde uçuş imkanının sağladığı kontrollü kabin basıncını gerektirebilecek şiş veya yumrular yaygın görülür. Bu seçeneğin beyin hasarı bulunan hastanın nakli esnasında mevcut olması oldukça mühimdir. Çünkü eğer kabin basıncı doğru şekilde düzenlenmezse halihazırda hasar görmüş bir beyne daha fazla zarar verebilecek yeni bir komplikasyon meydana gelebilir. Ambulans uçağı ile yapılacak bir nakil, kafatası içindeki basınç ve hacimdeki dramatik değişiklikleri azaltabilecek teknik imkânlar sayesinde hastanın gideceği yere oldukça güvenli ve konforlu bir şekilde taşınmasını sağlar.

Beyin hasarı olan hastanın nakil maliyeti nedir?

Hastanızın sağlıklı, güvenli ve konforlu bir şekilde tedavi ya da ulaşım amacıyla nakil edilmesi birinci önceliktir. Ambulans uçağı ile nakil maliyetleri belirlenirken ise birçok değişken göz önünde bulundurulur. Kat edilecek mesafe, kullanılan uçak modeli, gerekli tıbbi donanım, uçuşun aciliyet durumu vb. etkenler her hasta için ayrı bir maliyet hesabı yapmayı zorunlu kılmaktadır. Günün her saatinde bize ulaşarak size özel bir fiyat alabilirsiniz.

Ana sayfaya geri dönünüz