Tıbbi açıdan mantıklı nakil hizmeti

“Acil durumlar için önlem aldım ve tıbbi nakil hizmeti içeren yurt dışı sağlık sigortası yaptırdım.” Gönül rahatlığı ile yaz veya kayak tatili için uzak ülkelere giden tatilcilerin çoğu böyle düşünür. Ancak genel olarak uygulamada sigorta şirketleri için tıbbi açıdan mantıklı ve tıbbi açıdan gerekli tıbbi nakil hizmetleri arasında fark vardır. Farkın tam olarak ne olduğunu ve her iki durumda güvenli bir şekilde nasıl evinize gelebileceğinizi buradan öğrenebilirsiniz.

Doktor ve oyuncak uçak

Hangi durumlarda tıbbi nakil masrafları sigorta tarafından karşılanır?

Tıbbi nakil hizmeti masraflarının karşılanıp karşılanmayacağı konusunda her durumda ayrı karar verilir. Sigorta şirketleri hassas bir şekilde ayrımlar yapar ve esnek kavramlar kullanır, örneğin tıbbi açıdan mantıklı ve tıbbi açıdan gerekli gibi.

Tıbbi açıdan mantıklı nakil hizmeti

Bazı sigorta şirketleri, yönetmeliklerinde “tıbbi açıdan mantıklı” nakil hizmetlerini de üstlendiklerini belirtmektedir. Hastanın transfer için elverişli olması ve ailesine yakın olmak gibi sosyal nedenlerin ve ülkesinde tedavi edilmesinin daha iyi tedavi sonuçları doğurabilme olanaklarının belirleyici olduğu ancak hastalığın yerinde de tedavi edilebildiği durumlar mantıklı bir hasta tıbbi nakil hizmeti olarak değerlendirilir.

Tıbbi açıdan gerekli hasta nakil hizmeti

Çoğu sigorta şirketi, sadece "tıbbi olarak gerekli görülen ve doktor tarafında talimatı verilen bir hasta tıbbi nakil hizmetini" karşıladıklarını belirtirler. Bu, sadece hastanın yerinde tedavi edilememesi, örneğin hastanenin önemli bir ameliyat için uygun olmaması durumunda geçerlidir. Böyle durumlarda tıbbi nakil hizmeti sadece ilgili doktorlar hastanın transfer edilebilirliğini onayladıklarında karşılanır.

Aşağıdaki durumlarda tıbbi nakil hizmeti sigorta tarafından karşılanmaz

Pratikte genel olarak tıbbi açıdan makul ve tıbbi açıdan gerekli tıbbi nakil hizmeti arasında geniş bir gri alan vardır. Örneğin: hasta yurt dışında kaza geçirdiği yerde tedavi edilebiliyorsa, ancak kendi ülkesinde tedavi edilmesi daha iyi ve umut verici görünüyorsa. Birçok sigorta şirketi bu durumu hastanın hayatta kalması için yerinde tedavi edilmesinin mümkün olduğu ve tıbbi nakil hizmetinin gereksiz olduğu şeklinde yorumluyor. Hastanın ailesine yakın olma arzusu ve önemli meseleleri yerinde halletmek istemesi sigorta şirketi tarafından çoğu zaman ciddiye alınmıyor.

Hava Ambulans Merkezi sigortalı olmayan hastaları da naklediyor

Sigorta şirketi tarafından ret cevabı ile karşılaşan hasta ve hasta yakınları bu durumda büyük bir sorun ile karşı karşıya kalıyor. Tedavinin varış hastanesinde devam etmesini istiyorlar ve sigorta şirketlerinin bürokratik engellerine takılıyorlar. Acil durumlarda hızlı bir tıbbi nakil ölüm kalım meselesi iken, sigorta şirketinin karar vermesi çoğu zaman çok uzun sürüyor. Bu durumlarda Hava Ambulans Merkezi bürokrasi ile vakit kaybetmeden dünya çapında hızlı ve güvenli hizmet sağlıyor. Bize 24 saat acil çağrı ile ulaşabilir ve her zaman ücretsiz ve bağlayıcı olmayan danışmanlık alabilirsiniz. Tıbbi nakil hizmetiniz için yazılı bir teklif oluşturuyoruz ve hava ambulans hizmetini, ambulans ile kara transferini ve uçuş için gerekli evrakları ivedilikle organize ediyoruz. Başka herhangi bir şey yapmadan tıbbi nakil sonrasında dilediğiniz hastanede tedaviniz yapılacaktır.

Tıbbi açıdan mantıklı bir nakil hizmeti nasıl gerçekleştirilir?

Tıbbi açıdan mantıklı bir nakil hizmetinde kritik zamanlı acil bir durum söz konusu değildir. Hastanın durumuna bağlı olarak uygun bir ambulans uçak tedarik edilir. Uçak hasta için yolculuk boyunca gerekli olabilecek her türlü tıbbi ekipman ile donatılır. Uçuşta hastaya, acil durumda müdahale edebilen ve yolculuk boyunca tıbbi bakım yapan uzman sağlık personeli eşlik eder. Özellikle stabil hastalar yolcu uçağı ile de transfer edilebilir. Yolcu kabininde hasta için, diğer yolcuların göremeyeceği uygun bir yer ayarlanır. Bu durumda da çoğu zaman, hastanın yolculuk esnasında tıbbi bakımını yapan bir doktor eşlik eder.

Sorunuz var mı?

Tıbbi nakil organizasyonu hakkında daha fazla bilgi ister misiniz? SSS bölümünde sizin için birçok yararlı bilgi derledik.

Bizimle iletişime geçin

Sorularınız varsa veya tıbbi nakil hizmeti için bağlayıcı olmayan bir teklif almak isterseniz bizi günün her saatinde arayabilirsiniz. Bize ayrıca aşağıdaki yollardan ulaşabilirsiniz:

Ana sayfaya geri dönünüz