Thailand’dan hasta nakli

Okuma süresi: 3 dakika

Başkent Bangkok’daki hareketli hayat, Ayutthaya’nın kültürel hazineleri, Ko Samui’nin rüya gibi plajları ya da Pattaya’nın gece hayatı ve bunlara ek olarak her mevsimi yaz sıcaklığında geçen turistik ülkedir Tayland. Dolayısıyla yıldan yıla sayısız turist çekmesi hiç şaşırtıcı değil. Fakat kapsamlı tıbbi bir tedavi gerektiren ani hastalık ya da kaza durumunda çoğu turist, tedavilerine mümkün olduğunca hızlı bir şekilde memleketinde devam etmek istiyor.

Bu da şaşırtıcı bir durum değil: Tayland’daki tıbbi hizmet çok değişkenlik gösterebilmekte. Tıbbi seviyesi yüksek özel klinikler kadar tamamen dolup taşan ve en düşük standartlarda ve yetersiz bakım sunan devlet hastaneleri de vardır. Dil sorunu, klinik personeli ile her türlü iletişimi zorlaştırmaktadır. Ayrıca Tayland’da bulunan birçok hasta, eşinin dostunun binlerce kilometre uzakta olmasından ve kendisine destek olamamalarından etkilenmektedir. Bu nedenle Tayland’dan hasta nakil talebi oldukça yüksektir.

Yolcu uçağı ile Tayland’dan hasta nakli

Popüler bir tatil yeri olan Tayland’da büyük uluslararası havaalanlarından direkt ya da aktarmalı uçuşlar gerçekleşiyor. Eğer hastanın sağlık durumu elverişli ise hasta nakli için bu tarifeli uçuşlar da kullanılabilir.  Bu yöntem ambulans uçağı ile yapılan hasta transferine göre daha uygundur. Tarifeli uçaklarla yurt dışından geri getirilmenin çeşitli opsiyonları vardır.

Tıbbi refakatçı

Oturarak transfer edilebilen ve tıbbi açıdan acil durumda olmayan hastalar, tıbbi refakatçı eşliğinde geri getirilebilir. Tüm uçuş boyunca bir sağlık görevlisi ya da bir doktor hastanın yakınında bulunur ve böylece acil bir durumda hemen müdahale edebilir. Dönüş boyunca hastanın psikolojik açıdan rahat etmesi için, tıbbi refakatçı seçimlerinde sadece mesleki kaliteye değil insani kaliteye de dikkat etmekteyiz. Özellikle uzun uçuşlarda hastanın kendisini iyi hissetmesi açısından bu çok önemlidir.

Tayland’dan tıbbi refakatçı ile geri getirilmeler çoğu zaman Business Class’ta gerçekleşmektedir. Fakat çoğu durumda, isteğe bağlı olarak Economy Class da uçulabilir.

Sedye ile yatılı transfer

Büyük havaalanlarını dahi kullansanız, Tayland’dan geri getirilirken on iki saati geçkin bir uçuş süresi hesaba katılmalıdır. Net kalkış ve hedef yerine göre uçuş süresi daha fazla da uzayabilir. Çoğu hasta, sağlık durumu nedeniyle o kadar uzun süre aralıksız oturamamakta. Bu sebepten dolayı bir sedyeye ihtiyaç duyulur.

Türk Hava Yolları gibi bilindik uçuş şirketleri ile birlikte çalışarak, yurtdışından hasta naklini bu tarifeli uçaklarda da sedye ile sunuyoruz. Bunun için bir koltuk sırası çıkartılıp onun yerine, Stretcher diye adlandırılan bir sedye monte edilir. Hastanın mahremiyetini korumak için bu alan bir perde ile kabinin kalan kısmından ayrılır.

Tüm uçuş boyunca hastaya bir uzman doktor ya da sağlık görevlisi eşlik eder ve ihtiyaç anında hemen müdahale edebilir. Hasta yakınları da hastaya uçuş boyu sorunsuz eşlik edebilmektedir: Onlara hastanın yakınında uygun bir yer temin edilir.

Tarifeli uçakla gerçekleştirilen yatılı transferler genelde birkaç günlük ön süre gerektirir. Bu nedenle çoğu zaman acil hasta nakilleri için uygun değildir.

Tayland’dan ambulans jeti ile hasta nakli

Çeşitli nedenlerden dolayı Tayland’dan hasta nakli yolcu uçağı ile mümkün olmayabilir:

  • Hastanın sağlık durumu elverişli değil.
  • Ön süre çok uzun.
  • Hasta, büyük tarifeli uçakların inebildiği havaalanına fazla uzakta.

Bu durumlarda hasta transferin ambulans jetiyle gerçekleştirilmesi en uygun opsiyondur. Ambulans jetinde hastaya uzmanlaşmış bir tıp ekibi eşlik eder. Modern yoğun bakım donanımı mümkün olan en iyi bakımı sunar. Ambulans uçakları hızlıca, çoğu zaman daha aynı gün içerisinde hazır hale getirilebilir. Eve giden tarifeli uçuşlara karşın daha küçük havaalanlarına da uçabilirler. Böylece ağır hastalar dahi güvenli bir şekilde memleketine dönebilmektedir.

Tayland’dan Hava Ambulans Merkezi ile hasta naklinin avantajları

Tayland’dan hasta transferinizi yolcu uçağı ile ya da ambulans jeti ile organize ediyoruz. Böylece uzun yılların getirdiği tecrübemizden, dünya çapındaki transfer ağımızdan ve kapsamlı hizmetlerimizden faydalanabilirsiniz. Yataktan yatağa hasta transferinizin tamamını tek elden organize ediyoruz ve havaalanına ya da havaalanından gerekli tüm kara transferlerinizle de ilgileniyoruz.

İsteğe göre uluslararası personelimiz Tayland’daki klinik personeliyle iletişimi ve tüm formalite işlerini de üstlenebilmekte. Santralimize yirmi dört saat ulaşılabildiği için saat farkının hiçbir önemi yoktur. Ayrıca bize danışmanız ve soru sormanız için de elbette her gün 24 saat hizmetindeyiz. 

Tayland’dan hasta naklinin maliyeti nedir?

Tayland’dan hasta naklinin maliyeti çeşitli faktörlere bağlıdır ve bu yüzden kişiye özel olarak hesaplanmaktadır. Elbette tercih edilen transfer yöntemi en önemli faktördür, fakat başka sorular da önemli rol oynamaktadır:

  • Hastanın sağlık durumu nasıl? Hastalığa göre ek olarak tıbbi ekipman hazırlanmalıdır. Duruma göre kabin basıncının düşürülmesi gerekebilir. (Deniz seviyesinde uçuş)?
  • Hasta Tayland’da tam olarak nerede? Eğer yakınına uygun bir havaalanı varsa havaalanına giden kara transferi daha az masraflı olduğu için maliyeti de daha uygun olur. Tayland’ın daha sapa bölgelerindeki masraf ise daha fazla olur.
  • Kaç refakatçı eşlik edecek? Çoğu durumda bir hasta yakını ek ücret ödemeden uçuşa eşlik edebilir. Daha fazla hasta yakını eşlik ederse genelde daha büyük bir uçak kullanılmalıdır.
  • Hasta nakli ne kadar acil? Uçuş planlaması yapılırken esneklik payı ne kadar yüksekse maliyeti düşürmek o kadar kolay olur.

Memnuniyetle talebiniz hakkında görüşür ve ücretsiz olarak bağlayıcılığı olmayan bir teklif sunabiliriz.

Sorularınız mı var?

Yurt dışından hasta nakil organizasyonu ve süreci hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz, sayfamızdaki soru-cevap anketine bir göz atmanızı öneririz. Burada size yanıt olacak daha fazla bilgi derledik.

Bizimle iletişime geçin

Her gün yirmi dört saat hizmetinizdeyiz ve Tayland’dan geri getirilmeye dair tüm sorularınızı yanıtlıyoruz. İsteğe göre durumunuzla ilgili bağlayıcı olmayan bir maliyet hesaplaması yapılır.

Bizimle iletişime geçin