Tatilde uyluk kemiğin kırılması

Okuma süresi: 2 dakika

Tek bir talihsiz düşmeyle, özellikle yaşlılarda uyluk kemiğinde kırılma meydana gelebilir. Yaşlılıkta çoğu zaman kemikler artık çok sağlam olmuyor ve bu nedenle bu risk daha yüksektir. Genç insanlarda uyluk kemiğinin kırılması daha nadir görülse de trafik kazası ya da ciddi bir düşüş nedeniyle meydana gelmesi olasıdır.

Elbette uyluk kemiğinin kırılması tatilde de meydana gelebilir, hatta çeşitli risk faktörleri bu ihtimali arttırır.

  • Kendi dört duvarlarının aksine tatil otelleri alışılmışın dışında bir ortamdır. Buralarda kolayca halının kenarına ya da merdiven basamağına takılıp düşebilirsiniz.
  • Çokça turist tatillerini riskli aktiviteler yapmak için değerlendirir; Tırmanış turları, kayalıklardan denize atlama, kitesurfing ya da ATV gezileri. Böylece uyluk kemiğinin kırılmasıyla sonuçlanan kazaların meydana gelme olasılığı yükselmektedir.
  • Trafik her ülkede eşit derecede güvenli değildir. Trafik kurallarına ilişkin yerel özelliklerini tanımayan ya da yerel halkın riskli sürüş tarzıyla aniden karşılaşan turistler kolayca da bir trafik kazasına karışabiliyorlar.

Kırık uyluk kemiğinin tedavisi

Uyluk kemiğinin kırılması durumunda ameliyat çoğu zaman kaçınılmaz olur. Bu gibi bir kırık sadece nadir durumlarda ameliyatsız tedavi edilebilir. Hem ameliyat hem de hastanın mobilizasyonu kazadan hemen sonra yapılmalıdır. Sonuçta uygun olmayan bir sürecin ardından hastanın mobilizasyonu uzun vadeli kısıtlanabilir. Ayrıca uygun biçimde yapılmayan bir tedavi sonrasında kronik ağrılar da kaçınılmaz olur.

Bu nedenle ameliyat genelde tatil yapılan ülkede gerçekleşir. Fakat takip eden iyileşme süreci için hastalar hızlı bir geri dönüş talep etmektedir. Neticede memlekette, hastane personeliyle iletişim kurmak daha kolay ve aile ile dostlar hastaya moral desteği verebilmekte. Bunun yanı sıra, uyluk kemiği ameliyatından sonra özellikle yaşlı hastaların genel durumu kötü olmaktadır ve bu nedenle mümkün olan en iyi tıbbi tedaviye ihtiyaç duyulur. Bu çoğu zaman tatilde mümkün olmuyor.

Bazı durumlarda hastalar ameliyatın da memleketlerinde gerçekleştirilmesini talep ediyor. Bu özellikle bulundukları ülkedeki doktorlara güvenmeme durumunda olur. Maalesef çoğu tatil ülkelerindeki tıbbi standartlar pek yüksek olmamakta ve böylece daha ameliyattan önce gerçekleştirilen hızlı bir geri getirme uygun olabilmekte. Fakat bu oldukça kısa bir sürede gerçekleştirilmelidir çünkü ancak hızlı bir tedaviyle en verimli sağlık koşulları sağlanabilir.

Ambulans uçağı

Eğer ameliyat henüz gerçekleşmemiş ya da ameliyat sonrası hastanın genel sağlık durumu kötü ise, sadece ambulans uçağı ile yapılan bir hasta transferi söz konusu olur. Uçak çok hızlı bir şekilde, çoğu zaman aynı gün içerisinde ve dünyanın her yerinde hemen kullanıma hazır olur. Böylece gerekli ameliyat memlekette mümkün olduğunca hızlı bir şekilde gerçekleştirilebilmekte. Uçaktaki uzman sağlık personelleri ve modern donanım sayesinde genel sağlık durumu kötü olan bir hasta dahi çoğu zaman ambulans uçağı ile güvenli bir şekilde transfer edilebilir.

Yolcu uçağı

Eğer hasta uyluk kemiği ameliyatından sonra stabil bir durumda ise, yurt dışından geri getirilmesi yolcu uçağı ile gerçekleştirilebilir. Fakat bu durumda bir ya da iki günlük ön süreye ihtiyaç duyulur. Hasta uçuşu, transfer için tarifeli uçağa özel olarak monte edilen bir sedyede geçirir. Hastanın durumuyla ya bir sağlık memuru ya da doktor olan bir tıbbi refakatçı ilgilenir. Tarifeli uçuşun ayarlanması için ihtiyaç duyulan ön süreden dolayı bu transfer şekli ancak ameliyattan sonra söz konusudur. Yoksa gerekli ameliyat bekleme süresi nedeniyle fazlasıyla ertelenir.

Hava Ambulans Merkezi’nin avantajları

Uyluk kemiğinin kırılması durumda mümkün olan en iyi tedavi sonucunu elde etmek için vakit çok kısıtlıdır. Bize her gün yirmi dört saat ulaşabilirsiniz, buna hafta sonları ve resmî tatiller dahildir. Böylece gereksiz zaman kaybı yaşanmıyor ve ambulans uçuşunu mümkün olduğunca hızlı bir şekilde organize edebiliyoruz.

Yetkin ve uluslararası ekibimiz dünyanın her yerinde hizmetinize hazır ve neredeyse tüm dünyada bulunan tıpçılarla yerel dilde iletişim kurabilmekte. Böylece dil sorununu aşabilir ve organizasyona dair birçok yükünüzü hafifletebiliriz. Ambulans donanmalarımız dünyanın her yerinde stratejik noktalara yerleştirilmiştir ve böylece her durumda size vakitlice bir ambulans uçağı ayarlayabilmekteyiz. Siz de hızlı ve güvenli bir hasta transferinden emin olabilirsiniz.

Elbette sadece ambulans uçuşuyla ilgilenmiyor, bunun yanı sıra yataktan yatağa tüm hasta transferini organize ediyoruz. Hastayı ambulansla bulunduğu hastaneden alıp onu güvenli bir şekilde havaalanına götürüyoruz. Ambulans uçuşundan sonra da havaalanında hastayı yatacağı hastaneye götürmek üzere bir ambulans hazırda beklemekte oluyor. Tüm uçuş ve teslim alma saatlerini koordine ederek gereksiz zaman kaybının önlüyoruz

Sorularınız mı var?

Daha fazla bilgiye sıkça sorulan sorular bölümünden ulaşabilirsiniz. Burada organizasyona ve ambulans uçuş sürecine yönelik değerli bilgi edinebilirsiniz.

Bizimle iletişime geçin

7/24  hizmetinizdeyiz ve bize memnuniyetle ücretsiz olarak danışabilirsiniz. İsteğe göre ücretsiz ve hiçbir bağlayıcılığı olmadan, yurt dışından geri getirilmenizin maliyetini hesaplayabiliriz.

Bizimle iletişime geçin