Hızlı Organ Transferi İçin Seçenekler Nelerdir?

Okuma süresi: 2 dakika

Günümüzde milyonlarca insan daha sağlıklı bir yaşam için organ nakli sırasında beklemektir. Gelişen tıbbi teknoloji ve cerrahi yöntemler sayesinde artık organ nakli ile hayat kurtarmak çok daha kolay olsa da bağışlanan organın en kısa sürede ihtiyaç duyan kişinin bulunduğu yere transfer edilmesi gerekmektedir. Hava Ambulans Merkezi olarak 60 dakika içerisinde ön hazırlıklarımızı tamamlayıp dünyanın her yerine uçak ve helikopterle organ transferi gerçekleştiriyoruz.

Organ Transferi

Organ Nakli Nedir? Hangi Durumlarda Uygulanır?

Organ nakli, akut bir yaralanma veya kronik bir rahatsızlık nedeniyle işlev görmeyen ya da hasarlı olan bir organın sağlıklı bir kişinin bağışladığı farklı organla değiştirildiği cerrahi operasyona verilen genel bir isimdir. Günümüzde sık sık kalp, akciğer, pankreas, kornea, kemik, böbrek gibi doku ve organlar başarılı bir şekilde insanlara nakledilmektedir. Bu ameliyatlarda kullanılan organların bir kısmı genetik uyum koşulu nedeniyle yakın akrabalardan alınsa da özellikle organ bağışı yapan kişiler vefat ettiklerinde uygun olan organların hızlıca bağış bekleyen hastalara ulaştırılması gerekir.

Organ nakli kronik rahatsızlığı bulunmayan ve genel sağlık durumu iyi olan her yaştan insana yapılabilmektedir. Ancak hem donörlerin sayıca azlığı hem de koşulların her zaman uygun olmaması nedeniyle nakil için uygun bir eş bulmak oldukça zorlaşabilir. Bu neredeyse mucizevi olan yöntem hayatları kurtarsa da işlemin gerçekleşebilmesi için çok kısıtlı bir zaman vardır. Dolayısıyla organ nakli yapılacak kişinin sağlığı için transfer operasyonun uzmanlar tarafından en acil şekilde gerçekleştirilmesi gerekir. İşte hızlı organ transferi için hava ambulansı ile yapılan transferler bu aşamada yardımınıza koşar.

Hava Ambulansı Nedir?

Hava ambulansı, bağışlanan organların ya da nakil yapılacak olan hastanın uzak mesafeler arasında bile hızlı, sağlıklı ve güvenli bir şekilde gideceği yere nakil edilmesini sağlayan tıbbi bir ulaşım birimdir. Hava ambulansları kısa mesafeler için ambulans helikopter, uzun mesafeler için ise ambulans uçağıdır. Bu araçların dışında çeşitli opsiyonlar bulunsa da hem uçakların donanımı hem de bu alanda çalışan kurumların yıllara dayanan tecrübesi organın en hızlı ve en uygun şekilde transfer edilmesini garanti eder.

Organ Transferinde Hava Ambulanslarının Rolü

Nakil için uygun bir organ bulmak, nakil bekleyen hastalar ve yakınları için çok zor ve stresli bir süreçtir. Uyumlu bir donör ya da organ bulunduğunda trafiğin yoğun olabileceği kara yolu taşımacılığını tercih etmek bir risk barındırır. Ambulans helikopter ve ambulans uçağı ile yapılacak yolculuklar ise hem karaciğer ve böbrek gibi hassas organlar için güvenlidir hem de bu araçların sahip olduğu avantajlar vardır. Ambulans helikopterler hastanelerin çatılarında bulunan helikopter pistlerini kullanabilirler. Ambulans uçağı ile taşınan organ ise küçük havalimanlarına kolaylıkla iniş yapabilmektedir.

Hava Ambulanslarının Organ Transferindeki Faydaları

Nakil edilecek olan organın ulaşım sürecinde hava ambulansını seçmiş olmak, organın nakil bekleyen hastaya hızlı, zamanında ve güvenli olarak ulaşmasını sağlar. Ambulans olarak işlev göre uçak ve helikopterlerin pilotları her zaman göreve hazır olarak bekler ve hava ambulansı 60 dakika içinde hazırlanarak yola çıkmaya hazır hale getirilir. Tarifeli bir uçakla gerçekleştirilecek olan transferlerde yaşanabilecek olan rötarlar her zaman göz önünde bulundurulması gerek risk faktörleridir. Hava Ambulans Merkezi olarak organ nakli için transfer edilecek organı koşullara göre ambulans uçağı ya da ambulans helikopteri ile mümkün olan en kısa sürede ihtiyaç duyan hastaya ulaştırıyoruz.

Hava Ambulansı ile Organ Transferinin Maliyeti

Transferinin Maliyeti

Organ transferi için hava ambulansı kullanımının ücreti hesaplanırken birden çok faktörün hesaba katılması gerekir. Örneğin organ nakli için bekleyen hasta ile nakil için uygun olan organın arasındaki mesafe en temel unsurdur. Transferin ambulans uçağı ile mi yoksa ambulans helikopter ile mi yapılacağı bu kritere göre belirlenmektedir. Artan ya da azalan mesafe ve uçuş süresi yakıt gideri, personel ücretleri vb. kalemlerin de hesaplamadaki durumunu etkiler.

Bazı durumlarda ise organı değil hastayı ilgili sağlık kuruluşuna transfer etmek gerekebilmektedir. Böyle vakalarda yapılacak olan hesaplama ise tümüyle değişir. Yani her organ transferi ya da hasta nakli için ayrı ayrı operasyon planları yapılır ve sizin için en uygun fiyatlar belirlenir. Bizimle iletişime geçerek organ transferi için bağlayıcı olmayan bir fiyat alabilirsiniz.

Bizimle iletişime geçin