Hava ambulans hizmeti öncesi tıbbi belgeleme

Okuma süresi: 2 dakika

Çoğu hava ambulans hizmetinin çok çabuk organize edilmesi gerekir.  Hasta, transfer için elverişli olsa bile, hangi ilaçların ve ekipmanların gerekli olduğu, hangi ambulansın hastayı hava ambulansına nakil edeceği vs. gibi konuların kısa zamanda netleştirilmesi gerekir.

Bu gibi durumlarda doktorlarla telefon görüşmesi faydalı olabilir. Hastanın sağlık durumunu tanımlayan (genellikle de mevcut olan) yazılı bir tıbbi rapor her zaman daha iyidir ve daha çabuk tedarik edilir.

Tıbbi dökümanlar

Tıbbi rapor her zaman gerekli değildir

Tıbbi raporlar, doktor raporları, hastanın dosyası, çeşitli muayene sonuçları vb. hava ambulans hizmetinin planlanmasında yardımcı olabilecek belgeler arasındadır. Bunların hiçbiri mevcut değilse, size hastanın tanı ve ilaçları ile ilgili bilgileri detaylı olarak doldurabileceğiniz uygun formlar sağlarız. Raporun hangi dilde yazıldığı bizim için bir sorun oluşturmaz. Birçok yabancı dil bilen personelimiz belgeleri doğrudan okuyabilir.

Yaygın olarak bilinenin aksine bu tür raporlar her zaman gerekli değildir. Hafif yaralanmalarda veya basit tanılarda hasta yakınlarının verdiği bilgiler de yeterlidir. Bu şu anlama geliyor: Lütfen doktor raporu elinize geçene kadar beklemeyin ve yurt dışından tıbbi nakil hizmeti için hazırlıklara erkenden başlayabilmemiz için bizi en kısa sürede arayın.

Transfer edilebilirlik hakkında bilgiler

Bazen raporlarda, uçuş için elverişli olma onayları yer alır, ancak bu ifadeye biz genelde kuşku ile yaklaşıyoruz. Raporda bu konuda bilgi verilmesi şart değildir. Birçok "yerel", özellikle de güney ülkelerindeki doktorlar, hastanın sadece hastanede değil nakil sırasında da sağlığı konusunda endişe ederler. Ayrıca, hastane doktorları havada tıbbi bakım imkanları ile ilgili fazla bir bilgiye sahip değildir, bu nedenle her ihtimale karşı hastayı transfer için elverişsiz olarak değerlendirirler.

Ancak çoğu durumda bu kadar aşırı korumacı olmaya gerek yok: Birincisi, hava ambulans hizmetinde sorumluluk uçuş doktorlarına aittir. Bu doktorlar, hava ambulansı ile hasta transferi konusunda yıllara dayanan tecrübeye sahiptirler ve bu yüzden hastanın transfer edilebilirliği konusunda en iyi onlar karar verir. İkincisi, hava ambulansının kapsamlı yoğun bakım donanımı sayesinde, ağır hastalar dahi nitelikli tıbbi bakım altında güvenli bir şekilde taşınabilir.

Siz veya hastanız hastane doktoru tarafından transfer için elverişsiz olarak değerlendirildiyseniz bile, bizimle iletişime geçmenizi tavsiye ederiz.

Uçuş doktorlarımız tıbbi raporlarınızı değerlendirir ve hastanın transfer edilebilirliğini enine boyuna kontrol ederler. Birçok durumda transfer edilebilirlik konusundaki görüşümüz yerel doktorlarınki ile örtüşmez. Tıbbi raporda yazılı olan görüşten farklı bir kanıya varılacak olurlarsa, tedavi eden doktorlarla konsültasyon gerçekleştirirler. Bu tedbir dahi birçok durumda, durumu açıklığa kavuşturmak ve hava ambulans hizmetinin hazırlıklarını başlatmak için yeterlidir.

Sorunuz var mı?

Tıbbi nakil organizasyonu hakkında daha fazla bilgi ister misiniz?  SSS bölümünde sizin için birçok yararlı bilgi derledik.

Bizimle iletişime geçin

Sorularınız varsa veya tıbbi nakil hizmeti için bağlayıcı olmayan bir teklif almak isterseniz bizi günün her saatinde arayabilirsiniz.

Bizimle iletişime geçin