Hasta transferi için gerekli şartlar

Okuma süresi: 3 dakika

Hastanın eve dönüş transferi hangi şartlar altında gerçekleşebilir? Muhtemelen yurt dışında bulundukları esnada ağır bir hastalık veya kaza geçiren çoğu hasta kendisine bu soruyu sormaktadır.  Hastanın durumuna göre gerçekleşecek olan transfer farklı şekillerde ele alınmaktadır: Transferin gerçekleşebilme ihtimali tıbbi koşullara bağlıdır. Bunun yanı sıra bazı hastalar için önemli olan, sigorta şirketinin eve dönüş transfer maliyetini karşılamasıdır. Gerektiği takdirde organizasyon koşulları da yerine getirilmelidir. Tüm bu soruları sizin için cevaplıyoruz. 

Arzt schreibt auf Klemmbrett

Hasta transferi için tıbbi şartlar

Her bir hastanın eve dönüş transferi için nakledilebilir durumda olması en temel şartlar arasındadır.  Hava ambulans uçuşlarında genellikle uçmak için uygun (fit-to-fly)” ifadesinden bahsedilmektedir. Başka bir deyişle: Hastanın sağlık durumu güvenli bir transfer için uygun olmalıdır. Bu şart, ambulans uçağı veya helikopter ile gerçekleşecek olan dönüş transferinde her zaman sağlanmalıdır. Tarifeli uçakla gerçekleşecek olan hasta transferinde ise tıbbi şartlar daha kapsamlı bir şekilde ele alınmaktadır. 

Ambulans uçağı veya helikopter ile dönüş transferi

Hem ambulans uçaklarımız hem de helikopterlerimiz modern yoğun bakım donanımını aratmayacak tıbbi ekipmana sahiptirler. Uçuşa, her an hastanın sağlık durumuyla ilgilenebilecek uzman bir doktor eşlik etmektedir. Böylece birçok yoğun bakım hastası için güvenli bir dönüş transferi mümkündür.

Normal uçuşlardaki hava basınç değişiklikleri (pnömotoraks, kansızlık veya ağır akçiğer iltihaplanması gibi) sağlık sorunlarına yol açsa bile, ambulans uçağı veya helikopter ile hasta transferi sorunsuz bir şekilde gerçekleşebilir. Helikopter her koşulda alçak seviyede uçtuğu için, hava basıncında büyük bir farklılık görülmemektedir. Diğer taraftan ambulans uçağında alınan teknik önlemler sayesinde kabin içi basınç olabildiğince yer seviyesine göre ayarlanabilmektedir. Bu tür deniz seviyesinde bir uçuş düşük hava basıncında durumu kötüleşebilen hastalar için komplikasyon tehlikesi yaşamadan transfer olanağı sağlar.

Durumu ağır olan hastalarda çoğu zaman ambulans uçağı kullanılmaktadır. Helikopterlerin erişim alanı oldukça sınırlıdır. Bu nedenle çoğunlukla kısa mesafeli transferler için kullanılmaktadırlar.  

Ambulans aracı ile hasta transferi

Ambulans aracında modern tıbbi ekipmanın bulunması standartlar dâhilindedir. Bu şekilde birçok hasta transferi mümkündür. Fakat transfer süresi önemli bir etkendir. Dönüş transferi havayoluna kıyasla daha uzun sürer ve hastayı oldukça zorlar. Bu yüzden durumu kritik olan yoğun bakım hastaları ambulans uçağı veya helikopter ile transfer edilmelidir.

Tarifeli uçak ile hasta transferi

Patient besteigt ein Linienflugzeug

Tarifeli uçakla gerçekleşecek olan dönüş transferleri ek şartlara bağlıdır. Tarifeli havayolu şirketleri hastanın sağlık durumunu daha ayrıntılı bir şekilde gözden geçirmektedir. Böylece hem hasta hem de diğer yolcular için herhangi bir tehlike gözlemlenirse transfer gerçekleşmeyebilir. Bu yüzden tarifeli uçakla sadece sağlık durumu stabil olan hastaların dönüş transferleri, ya hasta sedyesinde yatar pozisyonda ya da Business Class’ta oturur pozisyonda gerçekleşebilmektedir.

Tarifeli uçak ile hastanın dönüş transferi için diğer şartlar:

  • Aktarmalı hasta transferini sorunsuz bir şekilde düzenlemek oldukça zordur. Bu nedenle dönüş transferi direkt uçuşla gerçekleşmelidir. Aktarmalı uçuş yapılması hastayı oldukça zorlayacaktır.
  • Orta veya uzun mesafeli uçuşlarda: Kısa mesafeli uçuşlarda uçak ters yöne oldukça hızlı bir kalkış yaptığı için hasta sedyesi yerleştirmek mümkün değildir. Kısa mesafeli uçuşlarda,  Business Class’ın  orta alanı boş, standart bir oturma düzeni mevcuttur. Bu yüzden oturur pozisyonda gerçekleşen hasta transferlerinde tıbbi ekibin ihtiyacı olan müdahale alanı oldukça kısıtlıdır.
  • Hastanın eve dönüş transferinden önce bir iki gün süreye ihtiyaç duyulmaktadır. Bu süre zarfında tarifeli havayolu şirketi hastanın kabul edilip edilmeyeceğinin kararını verir.

Sigorta şirketi tarafından masrafların karşılanması için gereken şartlar

Eve dönüş transfer hizmetinin gerçekleşebilmesi, çoğu hastanın sadece sağlık durumuna değil aynı zamanda finansal engellere de bağlıdır. Sigorta şirketinin, oluşabilecek masrafların tamamını veya en azından bir kısmını üstlenmesi beklenmektedir. Fakat bu çoğu zaman sigorta poliçesinde belirtilen şartlara bağlıdır.  

Her şeyden önce önemli olan geçerli bir yurt dışı sağlık sigortasına sahip olmanızdır.  Bu konuda özel veya yasal sağlık sigortasına güvenmek doğru olmayacaktır çünkü hastanın eve dönüş transferini sigorta şirketi karşılamamaktadır.

Ancak yurt dışı sağlık sigortası da her dönüş transfer maliyetini üstlenmemektedir.  Transfer maliyeti,  sigorta poliçesinde belirtilen şartlara göre tıbbi açıdan uygun hatta sadece acil durumlarda karşılanmaktadır. Hastanın eve dönüş transferinin tıbbi açıdan mantıklı sayılabilmesi için kendi memleketinde daha iyi tedavi sonuçları elde edilmesi beklenmektedir. Sonuç ise genelde o yöndedir çünkü hastanın yakın çevresi iyileşme sürecini olumlu yönde etkileyebilmektedir.  

Diğer taraftan ise tıbben gerekli durumlarda, yurt dışından dönüş transferinin şartı, yaşanılan ülkede uygun bir tedavinin mümkün olmamasıdır. Bu çok nadir görülmektedir zira birçok ülkenin sağlık sistemi o kadar gelişmiş durumdadır ki, genelde çoğu hastalıklar veya yaralanmalar tedavi edilebilmektedir. Bununla beraber çoğu zaman görülen tedavinin kalitesi hastanın kendi ülkesinde alışkın olduğu standartların çok altında kalmaktadır.  Yine de poliçe, hastanın eve dönüş transferini tıbbi açıdan gerekli görse bile,  çoğu zaman acil bir durumda sigorta şirketinin masrafları karşılamayı ret etmesine izin verir.

Önemli: Sağlık sigortası masrafı üstlenmeyi kabul etmese bile bazı durumlarda hastanın dönüş transferi yine de gerekebilmektedir. Bizimle iletişime geçin ve sizi seçenekler hakkında bilgilendirelim.

Hastanın hasta transferi için organizasyon koşulları

Eğer yanınızda Hava Ambulans Merkezi gibi tecrübeli bir şirket bulunuyorsa, hastanın eve dönüş transferindeki organizasyon koşulları size son derece net görünecektir.  Her yurt dışı seyahatinde olduğu gibi geçerli bir pasaporta ihtiyacınız vardır. Bununla beraber gideceğiniz ülkede bulunan hastane tarafından kabul edildiğinize dair bir onay gerekmektedir.  Eğer hala bir hastane bulmadıysanız sizin için uygun bir hastane arayışını üstlenebiliriz.  

Organizasyon yükünü tamamen hafifletmek adına bize güvenebilirsiniz.  Organizasyonun ön koşullarına kafa yormamanız içim hastanın hasta transferini tek elden organize ediyoruz.

Sorularınız için

Ambulans uçuşları ve organizasyonu hakkında diğer sorularınız için sıkça sorulan sorular bölümümüze bir göz atmanızı öneririz.

Bizimle İletişime Geçin

Hasta transferi konusunda, danışacağınız tecrübeli adres biziz. Ekibimiz, danışabilmeniz için yedi yirmi dört hizmetinizde.

Bizimle iletişime geçin