Hasarlı boyun omurgası ile uçmak

Okuma süresi: 3 dakika

Bu rahatsızlığı yaşamayan çok az sayıda insan, hasarlı boyun omurgasından kaynaklanan sınırların ne kadar büyük sonuçlara yol açtığını bilir. Baş ile omurga arasındaki bağlantı alışılmadık şekilde hareket halindeyse, örneğin kalıtsal bağ doku bozukluğu hastalığı olan Ehlers-Danlos sendromu yüzünden, omuriliği, çeşitli sinirleri veya kan damarlarını sıkıştırabilir veya beyin sapına baskı uygulayabilir. Bu durum ise baş ve boyun ağrısı, baş dönmesi, konuşma ve görme bozuklukları ve hafıza sorunlarına neden olabilir. Bu hastalık genelde gençlerde görülür ve bununla beraber yaşam kaliteleri önemli ölçüde etkilenir. Doktorlar tarafından boyun omurgasının hasarlı olup olmadığının tanısını koymak her zaman kolay değildir. 

Frau mit Halskrause beim Arzt

Hasarlı boyun omurgası ile gerçekleşen uçak seyahatlerinde sağlık riskleri oluşabilir: Nispeten daha hafif vakalarda bile, uçakların iniş ve kalkışları sırasında, boyun omurgasında baskının oluşması yeni semptomlara yol açabilir veya zaten yaşanan sorunları daha da tetikleyebilir. Bu nedenle birçok hasta tarifeli uçuşlarda başını ve boynunu korumak amaçlı boyunluk takar.  Ayrıca havalimanında da birçok farklı zorluklar ile karşılaşılmakta: Havalimanında uzun süre ayakta beklemek veya yürümek, kalabalık ortamlar ve ağır bagajlar gibi birçok etken, uçak yolculuğunu son derece can sıkıcı hale dönüştürebilir.  En azından havalimanlarının mobilite hizmetleri, örneğin tekerlekli sandalyede seyahat edecek olan hastayı uçağa götürerek yükünün hafiflemesini sağlar.

Eğer tarifeli bir uçuş mümkün değil ise 

Şiddetli vakalarda „hasarlı boyun omurgası" teşhisi konulduğunda, tarifeli bir uçuş tamamen imkânsız olabilir: Örneğin beyin sapının üzerindeki baskı, ışık veya gürültü gibi küçük dış uyaranları bile dayanılmaz hale getirebilir. Aynı zamanda ani baş dönmeleri ve ağrılar, o kadar şiddetli bir hale gelebilir ki, tarifeli bir uçuşun gerçekleşmesi imkânsız hale gelir. Bu tür ağır vakalarda keyfi geziler söz konusu olamaz. Hastalığın tedavisi ancak, örneğin ameliyat yoluyla hasar görmüş boyun omurgasını stabilize etmek, hava yoluyla seyahat edilmeden ulaşılması zor olan sadece bazı uzmanlar tarafından gerçekleştirilebilir. Birçok Avrupalı hasta Barcelona’daki cerrahi tedaviyi tercih ediyor. Orada yapılan operasyonlarda, birinci ve ikinci boyun omurları birbiriyle kaynaştırılır. Böylece boyun omurgası daha az hareket eder ve süreç iyi ilerlerse semptomlarda önemli bir iyileşme görülür. 

Ambulans jeti ile hasta transferi 

Bombardier Learjet 35

Bu gibi durumlarda ambulans jeti ile hasta transferi en iyi çözümdür: Ambulans jetlerinde her şey hastanın baş ve omurgasını korumak ve tıbbi açıdan güvenli bir şekilde transfer edilmesini sağlamak için tasarlanmıştır. Tecrübeli bir uçuş doktoru, hastanın sorumluluğunu üstlenir ve sağlık görevlisi ile beraber rahat etmesi için uğraşır. İsteğe bağlı olarak hastaya bir yakını refakat edebilir ve başka herhangi bir yolcu uçakta bulunmaz. Bu şekilde hasta boş yere endişeye kapılmaz ve tarifeli uçuşta olduğu gibi zorluklarla karşılaşmaz. 

Tıbbi açıdan bakıldığında ise aynı şekilde her şey düşünülmüş: Uçaktaki ekipman, modern yoğun bakım ünitelerindeki benzer koşulları sunar ve uçuştan önce hastaya göre ayarlanır. Tıbbi ekip, tüm uçuş boyunca sadece hasta ile ilgilenir ve müdahale gerektiğinde anında hazır bulunur.

Ambulans uçaklarının sunduğu diğer bir avantaj ise oldukça esnek olmalarıdır: Tam istenilen zamanda ve gerekli durumlarda, kısa süre içerisinde bile uçuşa hazır hale getirilir. Ayrıca ambulans jetleri büyük uluslararası ticari havalimanlarına bağlı olmadıklarından, küçük havalimanlarında da iniş ve kalkış yapabilirler. Bu şekilde hasta ikamet adresine en yakın yerden alınır ve kara transfer süresi en aza indirgenir. 

Ambulans uçuşunun maliyeti nedir? 

Yurtdışına gerçekleşen ambulans uçuşunun masraflarını sadece çok az sayıda sigorta şirketi karşılamaktadır. Yine de kendi sağlık sigorta şirketiniz ile iletişime geçip tüm veya en azından kısmi masrafları üstlenme oranını konuşmanız faydalı olacaktır.

Özellikle ambulans uçuş maliyeti, bireysel olarak ödenmesi gerektiğinde, hastalar ve hasta yakınları çoğu zaman kendilerini bekleyen ücret hakkında net bir açıklama yapılmasını isterler. Ücretlendirmeler kişiye özel bir şekilde hesaplandığından, bu gibi durumlarda hesap çıkarırken, sadece hangi faktörlerin dâhil edildiğini açıklayabiliriz:  

  • Katedilecek mesafe, personel ve yakıt maliyetlerini aynı zamanda gerektiğinde iniş ve uçuş izinlerine ilişkin maliyetleri de etkiler. Bu, durumu etkileyen en önemli faktörlerden birisidir. 
  • Hastanın sağlık durumu, ambulans uçuşu sırasında hangi tıbbi önlemlerin alınması gerektiği oluşacak maliyeti etkiler. Bu önlemler aynı zamanda uçuş ücretini de etkiler. 
  • Ambulans uçağında birden fazla refakatçinin eşlik etmesi durumunda, genelde daha büyük bir uçak kullanılması gerekir. Bu ise daha küçük modellere kıyasla daha maliyetlidir. 
  • İstenilen uçuş gününde uygun uçakların bulunmaması durumu da maliyeti etkiler. Organizasyon için mevcut süre ve zaman esnekliği ne kadar çoksa, uçuş maliyeti o kadar düşük olur.

Mevcut durumunuzla ilgili güvenilir bir fiyat önerisi almak isterseniz, lütfen bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin. Sizin için bağlayıcı olmayan bir ücret hesaplaması yapmaktan memnuniyet duyarız.  

Neden Hava Ambulans Merkezi’ni tercih etmeliyim? 

Uzun yıllara dayanan tecrübemize güvenebilirsiniz. Stabil olmayan boyun omurgasına sahip çok sayıda hastayı hedef noktasına güvenli bir şekilde ulaştırdık ve en iyi uzmanlar tarafından tedavi görmelerini sağladık. Uluslararası ağımız sayesinde sizlere her güzergâh için ambulans uçuşu sunabiliriz. Yurtdışında hastanın kabul edildiği klinik ile koordinasyon halinde kalmak, birçok dile hâkim olan ekibimizle, sorun teşkil etmez.  

Hastanın üzerindeki stresi biraz da olsun azaltabilmek adına "yataktan yatağa" hizmeti sunuyoruz. Hastamız ikamet ettiği adresten ambulans aracı ile alınır ve havalimanında kalkışa hazır halde bekleyen ambulans uçağına götürülür. Diğer bir ambulans aracı ise hastayı varış noktasında kabul gördüğü hastaneye götürmek üzere bekler.  Elbette hastaların tüm bu teslim alıp teslim etme süreçlerini koordine ediyor ve böylelikle gereksiz gecikmeleri önlüyoruz.

Bizimle iletişime geçin