Anemi ile uçmak

Okuma süresi: 3 dakika

Uçak, yolcu kapasitesi bakımından, dünyanın en güvenli ikinci ulaşım aracıdır. Çok sınırlı bir hareket alanına sahip olan asansörler ise ilk sıradadır. Modern yolcu uçakları, deniz seviyesinden yaklaşık 10.000 metre yükseklikte uçuş yaptığından, dünyanın etrafını ortalama 60 saatte dolaşırlar. Böyle bir yükseklikte, hava direnci ince atmosfer yüzünden o kadar düşüktür ki, uçaklar jet motorları sayesinde saatte 1000 km hıza ulaşılabilirler. Aynı zamanda ince atmosferde, havada bulunan oksijen miktarı yeryüzüne yakın kesimlerde çok daha düşüktür.
Ambulanzjet

Elbette, büyük bir uçakta seyahat eden yolcu, yeryüzünden 10 km yükseklikteki atmosfere maruz kalmaz. Böyle yüksekliklere ulaşabilen her yolcu uçağında, daha yüksek hava basıncı ve daha fazla oksijen oluşturmak için, basınçlandırma sistemi bulunmaktadır. Ancak, burada uçak tasarımcıları ile uzlaşma sağlanmalıdır. 10.000 metrelik uçuş yüksekliklerinde, deniz seviyesinden aşağı yukarı 200 metre yüksekliğe eşdeğer bir atmosfer oluşturacak basınçlı bir kabin inşa etmek, uçağı çok ağır hale getirecektir.

Belirli bir hız ve yükseklikte gerçekleşen uçuşlarda, uçaktaki atmosfer 2500 ile 3000 metre arası yüksekliğe eşittir. Sağlıklı insanlar, genellikle uçuş esnasında, herhangi bir sorun yaşamazlar. 

Deniz seviyesinden yaklaşık 4000 metre yükseklikte ise insan vücudu, havadaki sınırlı oksijen miktarını, hızla artan kalp atışıyla dengeleyebilir. Eğitimli kişiler ise bunu çok daha yüksek bölgelerde dengeleyebilirler. Fakat Anemi hastalığı yaşayan bir yolcu için bu durum sorun teşkil edebilir. Biz Hava Ambulans Merkezi olarak Anemi hastalığı yaşayan kişilere özel havayolu taşımacılığı organize ediyoruz.

Anemi nedir?

Bu hastalığı yaşayan kişiler çok solgun göründüklerinden, önceleri bu hastalığa kansızlık da deniliyordu. Kansızlık olarak da bilinen anemi hastalığı, kanda bulunan hemoglobin azalmasından kaynaklanır.  Hemoglobin, kırmızı kan hücrelerinde bulunan ve solunum yoluyla oksijen moleküllerinin vücuda taşınmasını sağlayan ve bunları kan dolaşımı yoluyla diğer organlara ulaşmasından sorumlu olan bir proteindir. Kandaki hemoglobin proteinin düşük olması, vücutta oksijen eksikliğine neden olmaktadır. Çeşitli kronik hastalıklar ise hemoglobin eksikliğine neden olabilir. Anemi, sadece kendi başına bir hastalık değil, başka bir hastalığın da sonucu olabilir. 

Anämie

Anemi ile uçmak neden sorun teşkil eder?

Önceden de belirtildiği gibi, normal yolcu uçaklarındaki atmosfer basıncı, deniz seviyesinden yaklaşık 2500 metre yüksekliğe eşdeğerdir. Havada bulunan oksijen miktarı yaklaşık %21 oranında, yeryüzüne yakın kesimlerde olduğu kadar yüksektir. Ancak düşük hava basıncı nedeniyle vücut, alışkın olduğu gibi oksijen alamaz. Kandaki oksijen doygunluğu  %98‘den %92‘ ye düşer.

Anemisi olan kişiler, zaten düşük oksijen doygunluğuna sahip olduklarından, uçakta daha fazla oksijen eksikliğine maruz kalırlar. Ayrıca uçaktaki aşırı kuru hava da bu durumu tetiklemekte. Düşük nem oranı vücut damarlanın genişlemesine ve sonrasında oksijen ihtiyacının artmasına neden olur. Anemi hastalarının kalbi, daha hızlı atarak, bu eksikliği dengelemeye çalışır ve böylece solunum sıklığı artar. Sonuç olarak ise bu durum, solunum sisteminin veya kan dolaşımının tıkanmasına, hatta kalbin durmasına bile yol açabilir. 

Yurt dışında aniden anemiye yakalanınca ne yapılmalı?

İş gezisi ya da tatil esnasında hastalanan veya kaza geçiren bir kimse, belirli şartlar altında iç veya dış kanamaya bağlı olarak, yüksek oranda kan kaybına veya enfeksiyon yoluyla anemik hale gelebilir. Böylelikle başlangıçta, yolcu uçağı ile gerçekleşmesi planlanan dönüş, büyük bir riskin oluşmasını engellemek için gerçekleşmez.  Kısa mesafeler için dönüş yolculuğu ambulans aracı ile gerçekleşebilir, ancak orta ve özellikle uzun mesafelerde, uçak dışında başka bir alternatif yoktur.  Anemi ile uçuşun gerçekleşebilmesi, sadece deniz seviyesinde uçuş ile mümkündür.

Deniz seviyesinde uçuş nedir?

Anemi hastaları için, özel basınç kabinine sahip bir ambulans jeti hazır bulunduruyoruz. Basınçlı kabin sayesinde, kabin basıncı yer seviyesinde tutulduğundan, kansızlık yaşayan kişiler uzun mesafeli uçuşlar bile yapabilir. Uçak 9000 metreye kadar yükselse bile, kabin içi basınç, deniz seviyesinden 600 ile 900 metre yükseklikte kalır. 

Anemi ile uçuşu sigorta karşılıyor mu? 

Genellikle varış noktasında gerçekleşen bir kaza veya hastalık anemiyi tetikler. Eğer tedaviyi gerçekleştiren doktorlar tarafından herhangi bir anemi türünün teşhisi koyulursa, hasta artık normal bir uçuş için uygun görülmez. Fakat yolculuk başlamadan önce ilgili alanda ülkeye geri getirilme seçeneği işaretlenip seyahat sağlık sigortası yapılmışsa, sigorta, ambulans jeti ile deniz seviyesinde uçuşun maliyetini karşılayabilir. Ancak varış noktasında hastalığın tedavi edilebilmesi durumunda, eşdeğer tıbbi bir müdahale mümkün ise, sigorta ödeme yapmak zorunda değildir. 

Ancak çok uzun bir iyileşme süreci gerektiren anemi hastalığı söz konusu ise, sigorta şirketinin maliyeti karşılama gibi bir şansı vardır. Seyahat sağlık sigortası, yurtdışındaki tedavi masraflarını karşıladığından, tedaviyi kısaltmak veya hastanın kendi özel sağlık sigorta şirketi gibi, başka bir şirkete ücret yansıtabilmek adına, geri getirilmesi ile ilgilenmektedir. Sonuç olarak sigorta şirketi transfer maliyetini tedavi süresine bağlı olarak hesaplayacaktır. Bu karar ise süreci uzatacaktır.  

Medikal raporları aldıktan sonra Hava Ambulans Merkezi olarak sonuçlarınızı değerlendirmiyor, aksine ambulans uçuşunuzu mümkün olan en kısa sürede organize ederek, anemiye rağmen hızlı ve güvenli şekilde uçabilmenizi sağlıyoruz. 

Anemi ile uçmanın maliyeti nedir? 

Önemli fakat cevaplaması kolay olmayan bir soru. Bunun için öncellikle bazı açıklamaların yapılması gerekmekte: 

  • Hangi tür bir anemi hastalığı mevcut ve altında yatan hastalık nedir?
  • Farklı uçuş rotaları mümkün mü?
  • Seçilen rotaya bağlı olarak uçuş ne kadar sürer?
  • Aktarmalı uçuş yapmak mümkün mü?

Sadece bu 4 sorudan yola çıkarak, farklı sorular veya cevaplar türetilebilir. Örneğin hastaya en iyi bakımı sağlamak için, hangi uçak modelinin seçilmesi gerektiğine ve uçakta bulunacak tıbbi personelin nasıl bir araya getirilmesi gerektiğine karar vermek gibi. Vakit kaybetmeden durumunuzla ilgili size bağlayıcı olmayan bir teklif sunabilmemiz için bizimle iletişime geçin.

Hava Ambulans Merkezi tarafından Anemi hastaları için uçuş organizasyonu 

Sizin için sadece ambulans jeti ile deniz seviyesinde uçuş organize etmiyoruz. Yurt dışından çıkış yaptığınız andan itibaren nihai varış noktanız olan Almanya'ya kadar “yataktan yatağa” hizmeti ile yanınızdayız. Verdiğimiz hizmet, ambulans aracı ile hem yurtdışında bulunan havalimanından hem de Almanya’daki havalimanından, hastaneye yapılan transferi de kapsamaktadır. 

Tüm dilleri konuşabiliyor ve birçok ülkede evimizdeyiz. Anemiye rağmen, mevcut bağlantılarımız ve geniş ağımız sayesinde sizin veya sevdiklerinizin güvenli bir şekilde dönüşünü sağlıyoruz

Bizimle iletişime geçin