Ameliyat sonrası uçuş

Okuma süresi: 3 dakika

Ameliyat sonrası uçuş neden komplikasyonlara sebep olabilir?

Tıbbi gelişmelerle beraber cerrahi prosedürler sıradan hale geldi ve dünyanın dört bir yanındaki hastalar bu durumu benimsemekte. Hastaların çoğu, yurtdışına seyahat etmek zorunda olsalar bile ameliyatlarının uzman ve deneyimli cerrahlar tarafından yapılmasını tercih ediyorlar. Bazı diğer hastalar ise yurtdışı tatilinde veya iş gezisindeyken ameliyata ihtiyaç duyabiliyorlar. Hastalar ameliyat sonrası hassasiyet yaşadıklarından dolayı, yapacakları seyahatler büyük bir önem taşımaktadır. Bu yazı, ameliyat sonrası seyahat için en iyi yolları önermektedir.

Doctors discussing a patient

Uçuşun güvenli olup olmadığı büyük ölçüde gerçekleştirilen prosedürlerin türüne bağlıdır. Ufak ameliyatlardan sonra uçuş yapmak nadiren tehlikelidir ve sonrasında komplikasyon riski çok azdır. Fakat büyük bir ameliyattan hemen sonra uçuş yapmak kişinin sağlığı açısından tehlikeli olabilir. Buda enfeksiyona, iç varis pıhtısına veya kan pıhtılaşmasına yol açabilir.

Ameliyat sonrası, özellikle yolcu uçağı ile seyahat etmek tehlikeli olabilir. Kabin basıncı, yerdeki hava basıncından farklıdır ve bu durum çeşitli sorunlara yol açabilir. Komplikasyon durumunda, uçuş esnasında yeterli tıbbi bakımı alamayabilirsiniz. Yolcu uçaklarında yeterli tıbbi donanımın olmaması ve bu gibi durumlarda yanınızda bir tıbbi uzmanın bulunmaması, olumsuz sağlık sorunlarına yol açabilir. Ameliyat sonrası uçakla seyahat etmeden önce mutlaka bir doktora danışmanız önerilir.

Ayrıca, uçuşu gerçekleştiren havayolu şirketi uçuş için yeteri kadar sağlıklı olmadığınızı düşünürse uçağa binmenize izin vermeyebilir. Sağlık durumunuzu değerlendirebilmeleri ve seyahat için uygun olup olmadığınıza karar verebilmeleri için önceden havayolu şirketiyle iletişime geçmelisiniz. 

Uçuş öncesi ne kadar beklemelisiniz?

Ne kadar beklemeniz gerektiği, geçirdiğiniz ameliyat türüne bağlıdır. Örneğin:

Ameliyat TürüUçuştan önce gerekli süre
  
Diz ameliyatıDört-altı hafta
Katarakt ameliyatı24 saat
Eklem ameliyatıİki hafta
Kalça protezi ameliyatıÜç ay
Laparaskopik ameliyatDört-beş gün
Sinüs ameliyatıİki hafta
Şah damarı ameliyatıSüre gerekmez
Ostomi ameliyatıSüre gerekmez
Retinal yırtılma lazer ameliyatıDoktorunuz tarafından temizlenene kadar
Beyin ameliyatıYedi-on gün
Kalp ameliyatıBir hafta-on gün
Fıtık ameliyatıDört-on gün
Safra kesesi çıkarma ameliyatıDoktor belirler

Uçuş yapmak zorundaysanız neden hava ambulansı kullanmalısınız?

Ameliyat sonrası, komplikasyon riskinin arttığı kritik bir dönem vardır. Böyle bir durumda kesinlikle gerekliyse ve doktorunuzun izni varsa uçuş yapmalısınız. Ancak seyahat etmek zorundaysanız, hava ambulansını tercih etmelisiniz.

Hava ambulansı, özel tıbbi ekipmanla donatılmış özel bir ambulans jeti [Link]veya yolcu uçağı[Link] olabilir. Hava ambulansı üç tür hizmet sunar; tıbbi ekipman, size eşlik edecek eğitimli sağlık personeli ve böyle durumlar için gerekli özel ilaçlar. Ambulans jetiyle uçuş yapmak, kabin basıncının herhangi bir soruna yol açmayacak şekilde ayarlanabilmesi gibi ek bir avantaja da sahiptir.

Hava Ambulans Merkezi, ameliyat sonrası hastalar için hızlı ve güvenli bir tıbbi uçuş sağlar. Ücretsiz danışmanlık için bize 7/24 ulaşabilirsiniz.

Sigorta şirketi hava ambulans uçuşunun masraflarını karşılıyor mu?

Bu öncellikle sahip olduğunuz sağlık sigortasına bağlıdır. En iyi ihtimalle oluşacak masraflar işvereninizin sağlık sigortası veya özel bir sağlık sigorta şirketi tarafından karşılanacaktır. Diğer durumlarda ise, özel seyahat sigortasına ihtiyaç duyabilirsiniz.

Ancak bazı sigortalar çok nadir durumlarda ambulans uçuşunun masraflarını karşılamaktadır. Örneğin uçuş acil, gerekli ve yurt içinde gerçekleşiyorsa, sigortanız seyahatinizin tüm maliyetini karşılayabilir. Eğer yurt dışına uçuş yapmanız gerekiyor veya sigorta şirketi bulunduğunuz yerde yeterli tedaviyi görebileceğinizi düşünüyorsa ücret karşılanmayabilir.

Tıbbi bakım ve hava ambulansı ile ilgili detayları öğrenmek için sigorta planınızı inceleyin. Sigorta şirketi masrafları karşılıyor olsa bile, şartlara bağlı olarak katılım payı ödemek zorunda kalabilirsiniz. Bu, bazı ek masrafları kendi cebinizden karşılamanız anlamına gelebilir.  Sigorta kapsamı hakkında herhangi bir sorunuz varsa bunu tıbbi danışmanınız ile görüşün. Sigortanız yoksa veya sigortanız hava ambulans hizmeti masrafını karşılamayı reddediyorsa, size güvenli bir tıbbi uçuş hizmeti sunmaktan memnuniyet duyarız. 

Hava ambulans uçuşunuzun masraflarını nasıl hesaplıyoruz?

Hava ambulans hizmetinin maliyeti birçok faktöre bağlıdır. Sabit bir ücretlendirme yoktur. Seyahatinizin maliyetini hesaplarken göz önünde bulundurduğumuz ana faktörler şunlardır:

 • Uçuş için hazırlık süresi
 • Kat edilecek uçuş mesafesi
 • Hastanın sağlık durumu
 • Kullanılacak hava aracının modeli
 • Size refakat edecek kişi sayısı

Bütün bu unsurları göz önünde bulundurarak size özel bir teklif hazırlıyoruz. Dikkate alınan bu faktörlere rağmen sizlere cep dostu olma sözü veriyoruz. Bize günün her saatinde ulaşabilirsiniz ve ücretsiz bir görüşmede size özel bir teklif hazırlayabiliriz. Böyle bir teklifi sigortanız için hızlı bir şekilde hatta hafta sonları veya tatillerde bile hazırlayabiliriz. Hava Ambulans Merkezi ile hiçbir şey için endişelenmenize gerek yok.

Neden Hava Ambulans Merkezi'ni tercih etmelisiniz?

Tıbbi nakil söz konusu olduğunda, her endüstri standartlarını takip eden öncü bir hava ambulans hizmeti sunuyoruz. Bizi rakiplerimizden farklı kılan şey ise hizmetimizin kalitesidir. Uçuş esnasında sizlere en iyi tıbbi bakım hizmetini vereceğimize inanıyor ve bu hizmeti sizlere ulaştırmak için çalışıyoruz.  Tıbbi nakil için Hava Ambulans Merkezini tercih etmelisiniz, çünkü: 

 • Haftanın her günü, tatillerde bile 24 saat hizmet sağlıyoruz.
 • Her uçuş için kişiye özel paketler üzerinde çalışıyoruz.
 • Birçok seyahat modeli sağlıyoruz. İster yolcu uçağı olsun ister ambulans jeti.
 • Tıbbi nakil alanında 40 yıllık tecrübeye sahibiz.
 • Afrika, Asya, Avrupa veya Kuzey Amerika olsun dünyanın her yerinde çalışıyoruz.
 • Tüm birimlerimiz birinci sınıf tıbbi ekipmanlarla donatılmıştır.
 • Hizmetimizin kalitesine inanıyoruz.
 • Sevdiklerinizle beraber seyahat edebilirsiniz.
 • Uygun ve piyasa rekabetçisi fiyatlar sunuyoruz.
 • ISO 9001 standardında faaliyet gösteriyoruz.

Bizimle iletişime geçin

Sorularınızı bize şahsen yöneltmek veya ücretsiz ve durumunuza özel bağlayıcı olmayan bir teklif almak isterseniz bizi günün her saatinde arayabilirsiniz.

Bizimle iletişime geçin