Ambulansla tıbbi nakli hizmetine karar vermeden önce nelere dikkat edilmelidir?

Okuma süresi: 2 dakika

Sadece ekonomik olarak değil tıbbi açıdan da mantıklı görüldüğü takdirde, hastalarımıza yaygın olarak kullanılan ambulans uçak yerine sadece ambulans veya cankurtaran aracı ile yurt dışından tıbbi nakil hizmeti sunuyoruz. Bu tür bir tıbbi nakil hizmetinin organizasyonu öncesinde uzun yolculuk boyunca hastanın güvenliği için önemli olan birçok konunun netleştirilmesi gerekiyor.

Was ist vor einem Rücktransport im Krankenwagen zu bedenken?

Olumsuz trafik şartları

Trafik, kapatılmış yol veya genel olarak olumsuz trafik şartlarında ne yapılmalıdır? Trafiğe yakalanma riski, özellikle yurt dışında olağan bir durumdur. Yol hangi sebeple olursa olsun, kapalı ise, tek bir seçenek kalıyor: Sabırlı olmak ve uzun bekleme sürelerini göze almak. Zaman, çoğunlukla hastalar için kaybedilmemesi gereken bir şeydir.

En kötü senaryoda, transfer ile aslında önüne geçmek istediğimiz şey başımıza gelebilir: Yurt dışında başka bir seçenek olmadığından komplikasyon durumunda hastayı yerel bir hastaneye nakletmek gerekir. Bulunduğunuz ülkeye göre tıbbi tedavide kalite açısından büyük tavizler vermeyi göze alırsınız ve hasta nakli bir kaç günlüğüne kesintiye uğrar.

Kaza

Ambulans yurt dışında bir trafik kazasına karışırsa, ne olur? Yurt dışında kaza yapmak en iyi durumda yerel polis ile iletişim, sigorta kurumu ile sıkıntı ve uzun bekleme süreleri anlamına gelir. Benzer tıbbi standarda sahip iyi durumda yedek bir aracın tedarik edilmesi yurt dışında kısa vadede mümkün olmayacaktır. Şansı yaver gitmezse hasta tekrar yerel bir hastaneye nakledilir ve bu durumda tıbbi nakil işlemi erkenden son bulur.

Molalar

Tuvalet ihtiyacı, yemek, dinlenme molaları vb. gibi doğal insani ihtiyaçlar nasıl sağlanır? Bunun için genelde dinlenme tesisleri tercih edilir ve hasta ambulanstan çıkmak zorundadır, ancak bu sağlık durumu sebebiyle mümkün değildir. Ambulans sürücüleri yasal olarak öngörülen sürüş ve dinlenme sürelerine uymak zorundadır; bu da nakil ve bekleme sürelerini önemli ölçüde arttırır. 

Mavi ışıkla sürüş

Birçok insan yurt dışından planlı hasta nakillerinde de mavi ışık ve siren sesi ile seyahat edildiğini ve bundan dolayı avantajlı olduklarını düşünürler. Ancak bu doğru değildir. Planlı hasta nakil sürüşlerinde özellikle yurt dışında mavi ışık kullanımına dair özel bir hak yoktur. Acil bir durumda, örneğin hastayı en yakın yerel hastaneye sevk etmek için bu opsiyon kullanılabilir. Hastanın, örneğin Fransa'yı geçerken mavi ışık ile nakledilebileceği ve böylece trafiğe de takılmayacağı konusundaki yaygın görüşün gerçekte karşılığı yoktur.

Komplikasyonlar

Önceden netleştirilmesi gereken en önemli soru şudur: Sağlık komplikasyonları durumunda ne yapılır? Ambulans sürücüsü bulunduğu bölgeyi büyük olasılıkla bilmeyecektir ve hastayı yerel bir hastaneye sevk etmek için yerel ambulans servisini aramak zorunda kalacaktır. İspanya veya Fransa gibi gelişmiş bir tıbbi altyapıya sahip olan sanayileşmiş ülkelerde, bu mantıklı gelebilir. Ancak böyle bir durumda bile, hasta, kendini birden başka bir yabancı hastanede bulmak istemez. Ancak Makedonya, Romanya veya Bulgaristan gibi ülkelerden tıbbi nakil hizmetlerinde bu kesinlikle tavsiye edilmez. Nakil sırasında meydana gelen komplikasyonlarla hastanın transfer edileceği hastaneye kıyasla daha düşük kaliteli bir hastanede kalması muhtemeldir.

Düşük maliyetli tıbbi nakil hizmeti

Maliyet sizin için çok önemliyse, her zaman tıbbi nakil hizmetimize danışmanızı öneriyoruz. Hastanın durumu, rota ve yolun üstünde bulunan ülkeler gibi tüm faktörler değerlendirildikten sonra, hastanın yararına en uygun çözüme birlikte karar veriyoruz.

Sorunuz var mı?

Tıbbi nakil organizasyonu hakkında daha fazla bilgi ister misiniz?  SSS bölümünde sizin için birçok yararlı bilgi derledik.

Bizimle iletişime geçin

Yurt dışından tıbbi nakil hizmeti mi yoksa hava ambulansına göre daha ekonomik bir alternatif olarak ambulans aracı ile hasta nakil hizmetini mi tercih edersiniz? Bu gibi sorularınız varsa veya tıbbi nakil hizmeti için bağlayıcı olmayan bir teklif almak isterseniz bizi günün her saatinde arayabilirsiniz.

Bizimle iletişime geçin