Ambulans uçuşlarında oluşabilecek riskler

Okuma süresi: 2 dakika

Her şeyden önce ambulans uçuşu, hastanın transferi için çok güvenli bir tercihtir. Ambulans jetinin modern tıbbi donanımı sayesinde hastaya, bir hastanenin yoğun bakım ünitesini aratmayan bakım sağlanır. Ayrıca uçuş sırasında sağlık görevlisi veya hasta bakıcı tarafından asiste edilen uzman bir uçuş doktoru, hasta ile bire bir ilgilenir.  

Arzt schreibt auf Klemmbrett

Böylelikle çoğu ağır hasta, olabildiğince güvenli bir şekilde transfer edilebilir. Uçuştan önce hastanın taşınabilirlik durumu titizlikle kontrol edilir ve ambulans uçuşunun hastaya tehlike yaratabileceği düşünüldüğü anda, transfer hizmeti ilk etapta gerçekleşmez.       .

Bununla beraber ambulans uçuşu belirli riskler oluşturmaktadır. Bu riskler hakkında sizi mümkün olduğunca bilgilendirmek istiyoruz.

Yanıltıcı Medikal Raporlar

Bazı hastaneler, tedavisi ve bakımı çok zor olan bir hastadan „kurtulmaktan“ mutluluk duyarlar.  Bu nedenle istisnai durumlarda hastayı tedavi eden doktorlar, tıbbi belgeleri yanlış bilgilerle doldurur veya önemli bilgileri eksik bırakırlar. Hasta yakınları tarafından transferin gerçekleşmesi istendiğinde ise sağlık ekibi bu duruma bazen onay verir ve böylece hastanın sağlık durumunu olduğundan daha iyi gösterir.

Fakat medikal raporlar sayesinde doktorlarımız, hastanın uçuşa elverişli olup olmadığına karar verirler. Yanıltıcı medikal raporlar yüzünden,  sağlık açısından uçuşa elverişli olmayan hastaların transferleri önceden ayarlanır.

Tabi ki, transfer gerçekleşmeden önce doktor ekibimiz hastayı yerinde tekrar muayene eder.   Çoğu zaman hastanın transfer için uygun olmadığı ortaya çıkar ve transfer iptal edilir. Bu hasta için hala en iyi durum sayılmaktadır, çünkü „ yalnızca“ ücret kısmını karşılaması gerekir fakat riske sokulmayacaktır. Ancak muayene sırasında raporlar ve gerçeklik arasında ki fark anlaşılmayabilir. Böyle bir durum ise, uçuş sırasında ciddi komplikasyonların oluşma olasılığını arttırır.

Sağlık durumunda kısa süreli değişiklikler

Medikal raporlar, içerik açısından eksiksiz ve doğru doldurulmuş olsa bile, sadece anlık kaydedilen bilgileri gösterir. Uygun bir durumda, ambulans uçuşu aynı gün içerisinde veya ertesi gün gerçekleşir ve böylece bilgiler güncelliğini korumuş olur. Ancak böyle bir durumda bile hastanın sağlık durumu aniden kötüleşebilir ve bununla beraber medikal raporlardaki bilgiler gerçeklerle örtüşmeyebilir.  

medizinischer Monitor

Böylece hasta sağlık sorunları yaşandığında, çoğu zaman uçağa binmeden fark edilir. Ancak hastanın sağlık durumu ağır olmasına rağmen fark edilmiyorsa, uçuş anında sorun yaşanabilir.  

Hastanın işbirliği sağlamaması

Hasta, ambulans uçağı ile transfer edilmek isteyip istemediğine kendisi karar vermelidir. Eğer bakım gerektirecek bir durum varsa, buna hastanın bakımından sorumlu olan kişi karar verir. Hastalarımız genelde gerçekleşen transferlerden çok memnun kalırlar, bu yüzden de çok nadiren sorun yaşanır.

Ancak istisnai durumlarda, mental olarak kendisini ilk başta uçuşa hazır hisseden hasta, fikrini değiştirebilir ve doktorlarımıza transfer edilmek istemediğini söyler. Bu gibi durumlarda hastanın isteğine saygı duyuyor ve transferi iptal ediyoruz.

Kararları, hastanın bakımından sorumlu olan kişinin vermesi, hastanın transferine yönelik olumlu bir tutum ve avantaj sağlar.  Nakil sırasında hasta bizimle işbirliği sağlamazsa ve sağlık ekibimizin kendisine yardım etmesine izin vermezse, ambulans uçuşu sırasında komplikasyon riski artabilir.    

Diğer riskler

Tüm ortakların bir araya gelerek her zaman organize ettikleri kusursuz bir ambulans uçuşunda bile, düşük de olsa risk bulunmaktadır. Transferler, hastanın üzerinde genelde belirli bir stres oluşturur. Stresi azaltmak için elimizden gelen her şeyi yapsak da, bazı durumlarda hastanın sağlık durumu olumsuz yönde etkilenebilir. Bu gibi durumlarda, uçaklardaki tıbbi donanım ve doktorlarımızın tecrübesi sayesinde, hastaya yine de müdahale ederek durumunu stabil hale getiriyoruz.  Fakat komplikasyonları %100 önleyemeyebiliriz.

Bizimle iletişime geçin