Ambulans Uçağı ile Uluslararası Nakil Hastaları Nasıl Etkiler?

Her insan uçakla seyahat ederken vücudumuzun değişen koşullara göre çeşitli tepkiler verdiğini hisseder. Hatta bu tepkiler bazı durumlarda kulak çınlaması, baş ağrısı hatta burun kanaması gibi semptomlarla kendisini gösterir ve kimi zaman uçak ile seyahat etmek can sıkıcı bir hale gelebilir. Sağlıklı insanlar bile uçuş esnasında böyle sorunlar yaşarken, hastalarımızın bir yerden bir yere gitmek için böyle bir yolculuk yapması çileye dönüşebilir. Ambulans uçağı ile hasta nakli, sevdiklerinizin tıbbi nakil sırasında en güvenli, sağlıklı ve konforlu şekilde koşullara sahip olmasını sağlamaktadır.

Hava Yolu ile Seyahatin İnsanlar Üzerindeki Etkileri ve Ambulans Uçağı:

Hava Basıncındaki Değişimler

Ne kadar yükseğe çıkarsak havanın yoğunluğu da o kadar azalmaktadır. Bu durum ise genellikle hava moleküllerinin birbirinden uzaklaşmasına ve gazın genişlemesine yol açar. Bu da sinüslerde ve kulak kanalında sıkışmış gaz etkisi yaratarak özellikle kalkış sırasında basınç farkından ötürü kulaklarda tıkanıklık hissine neden olur. Hava basıncı ya da yükseklikteki ani değişimler, zaten risk altında bulunan hastalarda akciğerin yeterli oksijen almamasından kaynaklanan hipoksi gibi rahatsızlıkları beraberinde getirebilir. Şayet hastanın durumu halihazırda tıbbi nakil gerektiriyorsa, hasta hipoksiye daha yatkındır.

Yine hava basıncının ani bir şekilde düşmesi sonucu, hastanın solunum ve dolaşım sistemlerinin gerektiği gibi çalışmayabilir ve buna bağlı olarak baş dönmesi, baş ağrısı, nefes darlığı ya da bitkinlik gibi rahatsızlıklar ortaya çıkabilir. Ancak tüm bunlar hastanın kabin basıncının hastanın özgül koşullarına göre düzenlendiği ambulans uçağı ile nakil esnasında göz önünde bulundurularak kolaylıkla engellenebilecek sorunlardır.

Uçuş Sırasında Yaşanabilecek Komplikasyonlar

Tarifeli uçuşlarda yapılan seyahat sırasında yaşanması muhtemel sıcaklık ve nem değişimleri nakil edilen hastaların göz, ağız, burun ve solunum yollarında kuruluğa neden olabilir. Ancak ne yazık ki ortaya çıkabilecek olumsuzluklar bunlarla sınırlı değildi. Yalnızca nem ve sıcaklık değil, tıbbi nakil için düzenlenmemiş uçaklar hem hastalarınızın her ihtiyacına yanıt veremez hem de hastanıza uygun koşullar sunmaz.

Örneğin beyin tümörü, beyin ödemi ya da hasarlı bir boyun omurgası olan hastalar için birbirinden farklı önlemler alınması gerekir. Beyin ödemi ve beyin tümörü bulunan hastanın artıp-azalan hava basıncından etkilenmemesi gerekir. Aksi durumda bu tümör ya da ödemler genişleyerek hastanın durumunun kötüleşmesine yol açmaktadır. Ambulans uçağı ile tıbbi nakil yapılırken ise hava basıncının aynı hissedilmesini sağlayan deniz seviyesinde uçuş imkânı bulunur ve bu sayede beyin rahatsızlığı yaşayan hastalar sağlıklı ve güvenli bir şekilde yolculuk ederler.

Hasarlı boyun omurgasına sahip olan hastalar da onlara eşlik edecek olan uzman uçuş doktoru ve sağlık çalışanının sunduğu tıbbi yardım sayesinde komplikasyonlardan endişe duymadan huzurlu bir uçuş gerçekleştirir. Ambulans uçağı ile tıbbi nakil esnasında sıcaklık, nem basınç gibi faktörler ve hastanın yaşamsal belirtileri düzenli olarak uzman doktorlar ve sağlık çalışanları tarafından takip edilir ve gerekli durumlarda ayarlama yapılabilir.

Titreşim ve Gürültü

Her zaman göz önünde bulundurulmasa da kalkış ve iniş de dahil olmak üzere uçuşun her aşamasında ortaya çıkan gürültü ve titreşim hasta için bulantı, ağrı ve hatta anksiyete gibi rahatsızlıkları beraberinde getirebilir. Hatta beyin tümörü, zatürre, travmatik beyin hasarı gibi rahatsızlıkları olan hastalar bu durumdan daha çok yakınabilmektedir. Ancak hava ambulansı ile yapılan yolculuklarda hazır bulunan uzman doktorlarımız ve sağlık personelimiz bu tür olumsuzlukları bir an önce düzeltebilmek için özel bir eğitimden geçmiştir ve uçuşun hasta üzerinde yaratabileceği olası komplikasyonların bilincinde olarak önleyici ve tedavi edici tüm işlemleri yaparlar. Aynı zamanda ambulans uçağında bulunan teknik ve tıbbi donanım ses yalıtımı, sıcaklık kontrolü gibi seçeneklerle birlikte hastanın sağlıklı ve güvenli bir biçimde seyahat etmesini mümkün kılmaktadır.

Neden Ambulans Uçağı?

Ne yazık ki hayatımız boyunca sağlıklı ve sıhhatli bir yaşam süremeyebiliyoruz. Kendimizin ve sevdiklerimizin sağlık durumu bizleri şehir değiştirmeye, uzak yerlerdeki tedavilere, ülkemize dönerek tedavimizi burada sürdürmeye yani bir dizi nedenle uzun yolculuklar yapmaya itebiliyor. Bu yolculuklar sırasında ise en önemli unsur hastanın sağlığını kötüleştirmeyecek konforlu ve güvenilir bir biçimde tıbbi esaslara göre nakil edilmesidir. Bir hastanın uçakla seyahat etmesi gereken durumlarda karşılaşabileceği sorunları ve bunların sebeplerini yukarıda ele aldık. Görüleceği üzere ambulans uçağı ile transfer hasta ve hasta yakınları için en sağlıklı nakil yöntemlerinden birisidir. Sizler de Hava Ambulans Merkezi’ne ulaşarak hastanızı gideceği yere güvenli bir şekilde nakil edebilirsiniz.

Bizimle iletişime geçin