Ambulans aracı mı cankurtaran aracı mı?

Okuma süresi: 1 dakika

Yurt dışından tıbbi nakil hizmeti ve hava ambulans hizmetlerimize ek olarak kara ambulans transfer hizmeti de sunuyoruz, örn. hastaları hastaneden havaalanına veya ambulans uçuşu sonrasında havaalanından eve taşıyoruz. Hastanın sağlık durumuna göre ambulans aracı veya cankurtaran aracı kullanıyoruz. Peki, ikisi arasındaki fark nedir? En belirgin farkları aşağıda açıkladık.

Ambulans araçları

Ambulans aracı

Ambulans aracı veya hasta nakil ambulansı, akut yoğun tıbbi bakıma ihtiyaç duymayan, yani hayati tehlikesi olmayan hastaları nakletmek için kullanılıyor. Ambulans ile hasta nakli esnasında çoğu zaman bir acil tıp teknisyeni görev yapmaktadır. Hasta, ambulans ile sağlık durumuna göre oturarak veya yatarak transfer edilebilir. Ambulans’ta çoğunlukla özel oturma yeri, vakumlu şilte ve faraş sedye bulunur. Elbette hastayı güvenli bir şekilde varış noktasına ulaştırmak için ambulansta yeterli miktarda tıbbi cihazlar bulunur, örn. solunum cihazı ve oksijen, defibrilatör, bandajlar ve acil durum kiti.

Cankurtaran aracı

Cankurtaran aracında en az bir acil tıp teknisyeni görev yapar ve ambulansa göre daha gelişmiş tıbbi cihazlarla donatılmıştır. Bu yüzden felç, kalp krizi veya ağır bir kaza geçiren hastaları nakletmek için cankurtaran aracı kullanıyoruz. Cankurtaran araçları kapsamlı yoğun bakım donanımı, daha büyük oksijen tüpleri ve daha geniş çapta acil durum ilaçları ile donatıldığından dolayı kurtarma operasyonları ve ağır hastaların planlı transferi için de kullanılırlar.

Eğer hastanın durumu bir uzman doktor veya daha kapsamlı yoğun bakım donanımı gerektiriyorsa, kullanılan araç yoğun bakım ambulansı olarak adlandırılır.

Bu ayrımda ülkelere göre farklılıkları gözetmek gerekir. Özellikle yurt dışında hasta nakil araçlarının donanımı tarif ettiğimizden oldukça farklı olabilir. Hava ambulans hizmetini planlarken isteklerinizi dikkate alıyoruz ve talep üzerine, gerekli olmasa bile, “bir üst” transfer aracı da tedarik ediyoruz. 

Sorunuz var mı?

Tıbbi nakil organizasyonu hakkında daha fazla bilgi ister misiniz? SSS bölümünde sizin için birçok yararlı bilgi derledik.

Bizimle iletişime geçin

Sorularınız varsa veya tıbbi nakil hizmeti için bağlayıcı olmayan bir teklif almak isterseniz bizi günün her saatinde arayabilirsiniz.

Bizimle iletişime geçin