ABD’den hasta nakli

Okuma süresi: 3 dakika

New York, San Francisco, Las Vegas, Los Angeles, tarihi Route 66, Büyük Kanyon, Niagara Şelaleleri ve diğer sayısız ulusal parklar, Super Bowl ve Oscar ödül törenleri; Muhtemelen dünyada başka hiçbir ülke ABD kadar çok tatil sebebi sunmamaktadır. Ülkenin dünya çapında işleyen sayısız büyük şirketleri sayesindeki ekonomik önemi nedeni ile iş seyahatine gelen sayısız insanla birlikte ABD her yıl yurtdışından çokça ziyaretçi çekmektedir.

Fakat turistik atraksiyonları kadar ABD’nin sağlık sistemindeki sorunlar da bilinmektedir. Uluslararası yolcuların ABD’de bulundukları esnada, bir kaza ya da ani bir hastalığa yakalanma durumunda veya kapsamlı tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyduklarında, birçoğu ülkesine hızlı bir hasta nakil talebinde bulunmaktadır. 

Beyaz Saray, Niagara Şelaleleri ve Las Vegas

ABD’nin sağlık sistemi

Kuşkusuz ABD’nin her yerinde yüksek kaliteli ve uluslararası standartlara uygun tedavi olmak mümkündür. Fakat çoğu yolcunun sağlık sigortası bu tedaviyi karşılamamaktadır. ABD’deki birçok tıbbi hizmet çok pahalı olduğundan dolayı orada yurt dışı sağlık sigortası yaptırmak ciddi bir meblağ gerektirmektedir.

Bu sebepten dolayı birçok uluslararası yolcu yurt dışı sağlık sigortası yaptırmamaktadır. Diğer durumlarda ise sigorta ödemeyi reddedebilir. Bunun nedeni daha önce yakalanılan bir hastalık ya da kayak, tırmanış veya rafting gibi riskli aktivitelerden dolayı meydana gelen yaralanmalardır. Böyle bir durumda tedavi ABD’de gerçekleşir ise çok yüklü miktarda ödemeler çıkabilmektedir. Bu nedenle ABD’den yapılan hasta nakli ve akabinde yerel bir hastanedeki tedavi bile daha ekonomik olacaktır.

Yurt dışından geri getirilmenin birkaç avantajı daha vardır; Dil yetersizliği hastanın hastanede rahat edememesine neden olabilmektedir. Ayrıca hastanın ülkesindeki eşinden dostundan uzak olması da büyük bir sorun haline gelebilmekte ve iyileşmesini yavaşlatabilmektedir.

Eve giden hasta transferiniz

ABD’nin büyüklüğünden dolayı genelde sadece uçakla hasta nakli söz konusudur. Fakat hastanın sağlık durumuna bağlı çeşitli seçeneklerde mevcuttur.

Ambulans jeti

Eğer hasta uçuşa uygun bir durumda ise hasta transferi daima ambulans jeti ile gerçekleştirilmektedir. Bu yöntem yurt dışından geri getirilmenin en güvenli ve hızlı yoludur. Bu transferin hızlı olmasının nedeni, dünyanın her yerinde daima hazırda bekleyen ambulans uçaklarının olması ve böylece çoğu zaman aynı gün içerisinde ya da ertesi gün hasta için hazır hale getirilmeleridir. Normal durumlarda uçuş yolcuları sadece hasta ve refakatçisi olduğu için, uçuş tamamen hastanın ihtiyaçlarına göre ve zamanında ayarlanmaktadır.

Ambulans jetleri tecrübeli sağlık personelleri ve güncel ekipmanları sayesinde güvenlik sağlamaktadır . Uçaktaki tıbbi cihazlar bir yoğun bakım ünitesinin ekipmanları ile benzerlik gösterdiğinden dolayı, en ağır hastaya bile kapsamlı bakım yapılabilmektedir. Standart düzenin yanı sıra, her hastanın sağlık durumuna özel ekipman ile desteklenmiştir . Tecrübeli bir uçuş doktoru ve ekibi tüm uçuş boyu hastayla ilgilenecektir ve her an müdahale edebilecektir.

Tarifeli uçuşlarda yataklı hasta transferi

Eğer hastanın sağlık durumu elverişli ve bir iki günlük gecikme kabul edilebilirse, ABD’den yapılacak olan hasta transferi tarifeli bir uçakla da gerçekleştirilebilir. Uzun süre oturamayan hastaların transferi bir sedye üzerine yatırılarak yapılabilir. Bu özel sedye, görüşü engelleyen bir perde ile kabinin geri kalan kısmından ayrılır ve böylece hastanın kişisel alanı korunur. Hastaya uçuş boyu bir doktor ya da sağlık personeli eşlik eder ve her an hastanın yakınında bulunur. Böylece ihtiyaç anında tıbbi bir müdahale her an mümkündür.

Hasta sedyesi sadece orta ya da uzun mesafeli uçuşlarda dahil edilmektedir. Buna göre de tarifeli uçuşlarda yataklı transferden özellikle büyük havaalanları arasında faydalanabilirsiniz. Eğer hasta transferi ABD’nin daha sapa bir yerinden gerçekleşecek ise özel olarak transfer imkanının mümkün olup olmadığının kontrolü sağlanmalıdır.

Tarifeli uçakta oturan hasta transferi

Hasta eğer oturarak nakledilebilirse, yurt dışından geri getirme uçuşu, tarifeli bir uçakla ve tıbbi uçuş refakatçıları eşliğinde de gerçekleştirilebilir. Bu esnada hastaya tıbbi refakatçı olarak bir doktor ya da bir sağlık personeli eşlik eder ve hastayı aralıksız gözetler. Uzun uçuş boyunca hastanın mümkün olduğunca az zorluklarla karşılaşması ve aynı zamanda uçuş refakatçısının mümkün olduğunca çok hareket ve müdahale alanı olması için, oturarak seyahat eden hastanın transferi tarifeli uçaklarda genellikle Business Class’da gerçekleşir. Yataklı hasta transferinde olduğu gibi, bu durumda da tarifeli uçuş şirketi ile transferi düzenlemek için, bir iki günlük bir sağlama süresi gerekebilir. 

ABD’den hasta transferinin maliyeti nedir?

ABD’den gerçekleştirilen bir hasta transferinin maliyeti çeşitli faktörlere bağlıdır ve durumunuza göre özel tarafımızdan hesaplamaktadır. Elbette yurt dışından geri getirmede tarifeli uçaklar ambulans jetinden daha hesaplı olmaktadır. ABD’nin büyüklüğünü göz önünde bulundurarak hastanın konumu da önemli bir rol taşımaktadır. Buna ek olarak durumun aciliyeti, hastanın yanında bulunan kişi sayısı ve hastanın net sağlık durumu da etkenler arasındadır. Memnuniyetle durumunuza uygun ve size özel bir teklif hazırlarız.

Yataktan yatağa hasta transferi

Hasta transferinizi yataktan yatağa organize ediyoruz. Ambulans hastayı bulunduğu konumdan teslim alıp güvenli bir şekilde havaalanına götürüyor. Oradan itibaren tıbbi personel eşliğinde eve dönüş başlıyor. Hedef havaalanında hazırda bekleyen bir ambulans hastayı ya hastaneye ya da eve götürüyor. Tüm hizmetler tek elden organize edildiğinden dolayı, teslim alma ve uçuş saatlerini daha etkin bir şekilde koordine edebiliyoruz. Böylece gereksiz bekleme sürelerinin önüne geçilmiş oluyor ve hasta mümkün olduğunca hızlı ve güvenli bir şekilde transfer ediliyor.

Yurt dışından geri getirilmek için hemen iletişime geçin

Rutin ve güvenilir bir şekilde ABD’den eve hasta transferinizi organize ediyoruz. Hizmetimizden 24 saat yararlanabilir ve bize ücretsiz danışabilirsiniz. Talebiniz doğrultusunda bağlayıcı olmayan bir teklif oluşturuyoruz.

Bizimle iletişime geçin